2011. október 23., vasárnap

Töltött tök




Még tart a szezonja a tökféléknek, úgyhogy most jöjjön egy új recept azoknak, akik már unják a tökfőzeléket. Frissen és másnaposan is egyaránt jó, szóval nagyobb mennyiséget is lehet készíteni.





Hozzávalók
1 nagy tök
20 dkg darált húsi
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
ételízesítő, bors, olaj
100 g camambert sajt
15 dkg trappista
1 paradicsom

Főzőcske
A tököt ha már túl nagy vagy öreg, akkor meghámozom. Ha friss, zsenge akkor ez elmaradhat, ízlés dolga. Eztán félbevágom és egy kanál segítségével kikaparom a magjait. Besózom és borsozom a belit.
Ezután nekiállok a töltelék elkészítésének, ami nem egy nagy ördöngösség. A vöröshagymát megpucolom és felaprítom, majd egy serpenyőben meghevítek 2 ek olajat és rádobom. Amikor már üveges mehet rá a darált husi, amit nagy lángon morzsásra pirítok. A végstádiumban hozzáadom a lezúzott fokhagymát és ízesítem az ételízesítővel és borssal. Ha kóstolás után fincsinek tűnik, akkor kész.
Újra színre léphetnek az előkészített tökdarabok. Mindegyik belét megtöltöm a töltelékkel, aztán a tetejére paradicsom karikákat, majd camambert sajt szeleteket terítek. Mindezt beborítom a reszelt trappista sajttal, és már mehet is a sütőbe. Nem magas lángon, kb. 160 fokon sütöm olyan húsz percet, hogy a töknek legyen ideje megpuhulni.

Tipp
Csinálhatjuk azt is, hogy a paradicsomot a töltelékbe rakjuk és nem a tetejére, ez esetben a paradicsomot a hús lepirítása után kell a töltelékhez adni. Továbbá dúsíthatjuk a tölteléket friss vagy szárított fűszernövényekkel, bazsalikommal, oreganóval, illetve szalonnával is.
Reszelt sajt helyett szeletelt mozzarellát is tehetünk a tetejére, ha szeretjük az ipari mennyiségű sajtban megfojtani az ételt (én szeretem :P). A fűszernövényeket a sajt tetejére is szórhatjuk, de ez esetben szárítottat használjunk.
Ugyanezzel a módszerrel cukkinit is tölthetünk.

Baconos sült halumi





Igazi ínyencség következik most, amit hangzása ellenére rendkívül egyszerű elkészíteni. Egy hétköznap estét is pillanatok alatt különlegessé varázsolhatunk vele.





Hozzávalók
200 g halumi sajt
6 szelet bacon szalonna
6 levél friss bazsalikom
1 fej lilahagyma
2 paradicsom
2 tv paprika
+ 6 fogpiszkáló


Főzőcske
A sajt tömböt 6 egyforma vastagságú szeletre vágom. A szalonna szeleteket egy nagy vágódeszkára terítem. Minden csík egyik végére egy-egy szeret sajt kerül, arra egy bazsalikomlevél, majd egy karika lilahagyma. Zárásként a szalonna másik végét ráhajtom, majd a fogpiszkálóval megtűzöm. Figyelem, ez fontos mozzanat! A fogpiszkálót ne merőlegesen, hanem sréhen döfjük a csomagokba, különben nem fogunk boldogulni velük a serpenyőben.
Egy teflonos serpenyőt melegre hevítek, de semmilyen zsiradékot nem teszek bele. Akkor már meleg, akkor belerakom a kis batyukat. Közepes lángon kábé öt-hat perc kell neki oldalanként, félidőben egy lapát segítségéve fordítom.
A paradicsomot és paprikát kedvem szerint aprítom, csak sózom, majd még forrón tálalom a remekművet. Lehet flancolni vele, és nem kötelező elárulni, hogy milyen röhejesen egyszerű volt :).

Tipp
A halumi sajt klasszikusan grillezésre való, mivel úgy lehet pirítani hogy nem folyik szerte-szana. Célszerű egy egész tömbben vásárolni, így kedvünk szerinti vastagságokat vághatunk belőle.
A bazsalikomhoz nem kell méreg drágán hozzájutni a szupermarketből, egy kis gondoskodással ugyanis az ablakpárkányban is burjánzva elterem. Ha pedig jön a jóidő ki lehet tenni az erkélyre, teraszra, kertbe, úgy fog hajtani, mint a bolondgomba.

2011. szeptember 7., szerda

Őszibarack krémleves




A tartalmas kaja után jöhet egy könnyű desszert, őszibarackból, ha már annak is épp szezonja van. Mivel hidegen az igazi nyugodtan el lehet előre készíteni. Behűtve, fagyikehelyben lehet tálalni, naon fincsi :P




Hozzávalók
fél kg őszibarack (kimagozva kell ennyinek lennie!)
5 dkg cukor
1 dl habtejszín
1 tojássárgája
1 ek liszt

Főzőcske
Én megpucolom a barackokat, mivel a főzés után le kell szűrni (paszírozni), és az héj nélkül egyszerűbb, de ez akár el is maradhat. Ami tutti, hogy magozni kell és közepes méretű kockákra vágni. Az aprítást követően az egész mehet egy fazékba, rá a cukor és fél liter víz. Alágyújtok és fedő alatt kb. fél órát fűzőm (lényegében teljesen szét).
Ezután jöhet elő egy másik fazék és a szűrő, amint át kell kergetni a cuccost. A végeredmény egy sűrű leves lesz, de még így elég szegényes, szóval turbózok rajta egy kicsit. Egy tálban a tejszínbe keverem a tojássárgáját és habverővel a lisztet. A levesből egy evőkanállal hozzámerek, ezt csomómentesre keverem, majd sűrű kavargatás mellett mehet az egész vissza a levesbe.  Kóstolás, hogy elég édes-e, ha o.k., akkor mehet vissza a tűzre.
Ezután már mindössze csak egy percet melegítem és kész is. Pár órára hűtőbe teszem, színre lépéskor vaniliafagyival és babapiskótával kehelyben tálalom.

Tipp
Nektarinból és sárgabarackból is készíthetjük. A víz egy része kiváltható valamilyen édes fehérborral, ezzel lehet még fokozni az élményt. Szintén fokozható az eredmény, ha a főzéskor egy vaníliarudat és/vagy citromhéjat dobunk a barackok mellé.
A kísérőt a fagyi mellett tejszínhabbal is turbózhatjuk.

Sonkás-karfiolos rakott tészta




Nyári szünet után ismét jöhetnek a receptek, ezúttal egy karfiolos fogás, hiszen szezonja van. Húsimádóknak is nyugodt szívvel ajánlom. Szokás szerint egyszerű az elkészítés, szóval hétköznap estére is választható tartalmas családi vacsora.




Hozzávalók (1 tepsihez)
1 fej karfiol
250 g csavart tészta (fusili)
2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
20 dkg gépsonka
20 dkg főtt füstölt tarja
4 szál bacon szalonna
1 kis pohár tejföl
100 g tejszínes krémsajt
1 dl tej
1 ek mustár
20 dkg reszelt sajt
ételízesítő
2 ek olaj

Főzőcske
A tésztát és a karfiolt is meg kell főzni, ez utóbbinak icipicit kevesebb idő kell. Ezért azzal kezdek, hogy egy nagy fazék vizet a tűzre rakok. Amíg a víz felforr a karfiolt megszabadítom a zöldjétől és kisebb méretű (de nem apró) rózsákra vágom.
Szintén felvágom a sonkát és a tarját méghozzá vékony csíkokra. Egy serpenyőt a tűzre dobok és megforrósítom benne az olajat. Ha már serceg mehet bele mindkét húsi. Ha már pörcösre pirultak (ehhez érdemes nagy lángot használni) akkor mehet hozzá a megpucolt, felkarikázott két fej vöröshagyma.
Elvileg mindeközben felforrt a főzővíz, úgyhogy mehet bele a tészta, majd 2 perccel később a karfiolrózsák is. A rózsák vízbe merülésétől még 8 percet kell főzni.
Amíg főnek és sülnek a cuccok össze lehet dobni a tészta öntetét. Kell hozzá egy tál és egy villa. Összezuttyintom a tejfölt és a sajtkrémet, higítom a tejjel, ízesítem a zúzott fokhagymákkal, a mustárral és az ételízesítővel. Kutyulás, kóstolás, igazítás, ha kell és ennyi volt az öntet.
Ha minden elkészült jöhet az összeállítás: kell hozzá egy bazi nagy tepsi. Zupsz bele a főtt tészta és karfiol, a lepirított hagyma és sonka-tarja, az egészre a szósz. Összekeverem, majd megszóróm a reszelt sajttal. A sajt tetejére - remekművem megkoronázásaként - felfektetem a bacon szalonna szeleteket és már mehet is a sütőbe 200 fokra. Ha a szalonna szépen megsült kész. Frissen és másnaposan is remek :).

Tipp
Természetesen fusili helyett más tésztát is választhatunk, pl. pennét vagy szarvacskát. De a hosszú tésztákat (spagetti, makaróni) nem javaslom.
Sonka és tarja helyett, ha van időnk pepecselni darált hússal is készíthetjük, mivel ez egy kicsit tovább tart, míg a serpenyőben elkészül. Cupákos ínyenceknek javaslom, hogy főtt (nyers vagy füstölt) csülökkel is próbálják ki.
Javaslom, hogy a tetejére kerülő reszelt sajtnak ne válasszunk markáns ízű sajtot, mert a húsok már így is jó karakteressé teszik az ételt. Így inkább ajánlott a trappista, mozzarella, edami használata.
Karfiol helyett készülhet brokkolival vagy akár kelbimbóval is. Az öntetbe tehetünk további fűszereket is, pl. petrezselymet, oregánót, bazsalikomot. Ízesíthetjük még paradicsomszósszal vagy kechuppal is.

2011. július 31., vasárnap

Tavaszi tejszínes tészta





Könnyű és finom, gyorsan és olcsón elkészíthető tavaszi és nyári vacsora. Csupán fél órát vesz igénybe az elkészítése, tehát hétköznap estére is kiváló választás.





Hozzávalók
3 főtt keménytojás
kis csokor friss bazsalikom
15 dkg morzsolt kukorica
2 dl tejszín
2 dl tej
3 ek liszt
2 ek olaj
só, bors
25 dkg copfocska tészta

Főzőcske
A legtöbb idő a tészta megfőzésére kell, úgyhogy azzal kezdem, hogy felteszem a főzővizét egy nagy fazékban. Közben már neki is állok a mártás elkészítésének. Az olajat egy lábosban megmelegítem és rádobom a lisztet. Megkeverem, de meg már nem pirítom, mert világos rántás kell a besamel mártáshoz. Szóval pár pillanat után már öntöm is fel a tejjel, habverővel csomómentesre keverem. Lassú lángon kezdem el melegíteni, és közben nem tévesztem szem elől, mert egy pillanat is elég neki, hogy meginduljon világ körüli útjára a tűzhelyen. Ahogy melegszik elkezd sűrűsödni, ekkor mehet hozzá a tejszín, újabb kutyulás. Ha már ezzel is felmelegedett a mártás, akkor jöhet a só, bors, majd mehet hozzá a kukorica, a kockára vágott főtt tojás és az aprított bazsalikom. Ezzel már csak kell kettőt rottyannia, azaz tényleg max. 2 perc, és ezzel a mártás el is készült.
Amíg a szósszal tüsténkedtem felforrt a tésztavíz, zsupsz bele a copfocskák, 8 perc főzés után ez is kész. Lehet tálalni, falatozni, élvezkedni.

Tipp
A kukorica akár morzsolt, akár fagyasztott is lehet, bármelyik változatot választjuk elegendő neki a pár perc a mártásban.
Bazsalikom helyett vagy mellett petrezselyemmel is fűszerezhetjük, de a lényeg hogy ezúttal a fűszernövény friss, és ne szárított legyen. A bazsalikom simán eltenyészik az ablakpárkányon egy cserépben, egyetlen macera vele, hogy sok vizet igényel, de ha figyelünk rá, akkor mindig lesz otthon friss növényünk, amiből bármikor ilyen remek ételeket rettyinthetünk.

2011. június 22., szerda

Cseresznyés-mandulás pite

Na, minek van itt a szezonja? Hát bizony a cseresznyének! És miért szeretjük a pitét? Mert könnyű a tésztáját elkészíteni :). Igaz ugyan, hgoy a cseresznye magozása némi pepecseléssel jár, de szerintem mindenképpen megéri a fáradtságot. Mivel az eredeti változatot Szisz egy kicsit nehéznek találta csavartam rajta egyet és elkészítettem még egyszer. Így már tökéletes.

Hozzávalók
fél kiló cseresznye (magozottan ennyi!)
2 tojás
4 dl tejföl
2,5 dl cukor
5 dl finomliszt
1 csomag sütőpor
egy marék szeletelt mandula

Sütőcske

Nos hát a cseresznyét mosás után bizony ki kell magozni, nincs mese. Ez után pedig meg kell kóstolni, hogy elég édes-e. Ha igen, akkor nem kell lecukrozni, ha nem, akkor kell (nahát!). A lecukrozást a 2,5 dl cukorból teszem meg. Nem kell ám órákat hagyni a cukorban pépesedni, mert attól csak löttyedt lesz, csak addig amíg a tésztával elkészülök.
Ehhez a tojásokat ketté választom. A sárgájához adom a tejfölt és a cukrot (mindet, ami a lecukrozás után a 2,5 dl-ből megmaradt), és addig keverem, míg a cukor fel nem olvad. Ez után hozzászitálom a sütőporral elkevert lisztet, majd keményre verem a tojásfehérjét, és a végén az is óvatosan beleforgatom. Ennyi volt a tészta elkészítése.
Veszek egy kb. 30x40 centis tepsit, megvajazom az alját és sütőpapírral is kibélelem, mert tutti agybajt kapnék, ha ez a finomság odakövülne az aljára. Ez után beleöntöm az egész tésztát és a fakanál segítségével elegyengetem. Majd profi hanyagsággal szóróm meg (ahogy a Bede Robitól láttam) az egészet a magozott cseresznyével, végül a szeletelt mandulával.
A sütőt légkeveréses fokozaton 165 fokra melegítem elő (normál sütőben kb. 180 fok kell, az a 4-5 fokozat), és kb. 20-25 perc alatt kész (a vége felé hústűvel csekkolom, hogy a közepe is átsült-e, azaz nem ragad-e rá a tészta a tűre).

Tipp
Ha végképp nagyon lusták vagyunk magozás ügyileg, akkor vegyünk fagyasztott gyümölcsöt, ahol ezt a fáradtságos műveletet már elvégezték helyettünk. No persze közel sem lesz olyan finom, mint a friss, ropogós gyümölcsből. Ja, és ne fagyottan tegyük a tésztába a cserkót, mert akkor sütés közben fog felengedni, és szétáztatja az egészet.
Igazán nem nagy tétel egy nagyobb teljesítményű cseresznye (eredetileg meggy) magozóba beinvesztálni. Én a piacon az edényesnél kemény 1300 forintért vettem egy nem kézi, hanem rugós példányt, amivel pikk-pakk el lehet végezni a munka oroszlán részét.
Aki velem ellentétben szereti a meggyet az természetesen azzal is készítheti. Sőt, áfonyával is isteni lehet, bár azt biztos, hogy le kell előre cukrozni.

2011. június 7., kedd

Karamellás tiramisu

Hogy mi a jó a tiramisuban? Most soroljam? Mondok inkább egyet: nem kell sütni, csak kevergetni, kavargatni és már kész is. Más: ha még nem jött volna le elárulom: imádom a karamellát :). Így most ismét ezen hódolat oltárán gyújtok gyertyát ezzel a recepttel. Könnyű és krémes, mint egy igazi tiramisu, és édes, mint a karamella. Igazi nyári édesség. Nyami. És jelentem: Szilárd is imádja :).


Hozzávalók (1 nagy tálhoz)
300 g babapiskóta (ez kb. 28-30 db)
500 g mascarpone
100 g + 4 ek cukor
10 ek tej
250 g + 1 dl tejszín
1 bögre karamellás tej
10 szem tejkaramella cukorka


Főzőcske
Legelőször is kiveszem a tejszínt a hűtőből, és amíg még jó hideg keményre verem (de azért nem kell vajat köpülni belőle!). Ezután színre lép a mascarpone, amit elkeverek a 100 g cukorral, míg az teljesen fel nem olvad benne, majd jöhet hozzá a tej, hígítás képpen. Ezt követően a kemény tejszínhab, és zárásként az apró kockákra vágott tejkaramellák.
Na, ha már kész a krém kerülhet elő a babapiskóta. Mindegyik szemet megmerítem a karamellás tejben (aminek a receptjét az előző bejegyzésnél olvashatjátok), majd a felét egyesével egy szögletes tálba pakolom. Ráterítem a krém felét, majd ismét a megfürdetett piskóta következik és végül ismét krém. Most hűtőbe teszem amíg a tetejére a karamell krémet elkészítem. Ehhez a 4 ek cukrot egy serpenyőben megolvasztom. Ha az alján a cukor elkezd folyóssá válni már folyamatosan kavargatom, hogy meg ne égjen. Ha már teljesen megolvad a cukor és szép karamell barna, akkor lehúzom a tűzről és hozzá öntöm az 1 dl tejszínt. Ezután mehet vissza a tűzre amíg a tejszínben a hideg hatására megkeményedett karamell fel nem olvad (közben nem kell folyamatosan kevergetni!). Ha kész tűz lekapcsol, és hagyom hűlni a cuccost, hiszen ilyen forrón nem lehet a tiramisura önteni, mert rögtön mély barázdákat szántana bele. Viszont azt sem szabad megvárni míg teljesen kihűl, mert akkor meg összeáll, mint a beton. Szóval ha már langyosra hűlt elő a behűtött tiramisuval, aminek a tetejére hanyagul rácsorgatom a krémet. Legalább 2 óra pihi kell neki a hűtőben a fogyasztás és az elismerő dicséretek begyűjtése előtt.

Tipp
A tejszínt akkor lehet keményre verni, ha tényleg jó hideg, azaz csak a felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből.
Ha nincs kedvünk pepecselni a karamellás tejjel, akkor vehetjük készen is. Tejkaramellából viszont olyan fajtát válasszunk, ami puha, tehát ne szégyelljük a szemeket a zacskón keresztül megmeozni (azaz nyomkodni). Ha legalább egy éjszakát hagyjuk a készterméket pihenni, akkor a tejkaramella tökéletesen elolvad a krémben, és így édes kis karamell szigetekkel találkozhatunk fogyasztás közben. Viszont ha azonnal fogyasztjuk, akkor meg ravasz kis darabokban találkozhatunk vele, és ez az élmény is pazar tud lenni.

2011. június 5., vasárnap

Karamellás tej




Ha jól emlékszem ezzel még tartoztam Jancsikának :). De bárki másnak is szívesen ajánlom, aki ugyanolyan karamella fanatikus, mint én, de a tartósító szerrel dúsított bolti nyavalyákat szintén nem kultiválja. Ez a legtökéletesebb reggeli itóka.



Hozzávalók
fél bögre kristálycukor
3 bögre tej

Főzőcske
A kristálycukort egy edénybe töltöm és karamellt készítek. Amikor a cukor elkezd az alján folyóssá válni, akkor már folyamatosan kell kevergetni, különben megég a kis édes. És nem szabad magas lángot használni! Ha már az összes kristály szemecske megadta magát a hőségnek, akkor az edényt lehúzom a tűzről, megdöntöm, hogy a karamell az egyik felébe helyezkedjen, majd hozzáadom a tejet. Vigyázat, sisteregni fog, hiszen a karamell tűz forró. Ez csak pár pillanat, ha megunta magát, akkor mehet vissza a tűzre. A lángot fel lehet tekerni, hiszen a cél az, hogy a meleg tejben felolvadjon a karamell. Ez még az előtt fog be fog következni, hogy a cucc felforrna, ezt nem is kell megvárni. Ha fogyaszthatóra hűlt már lehet is szopogatni az édes kis finomságot.

Tipp
Akinek a végeredmény túl édes, az tej hozzáadásával higíthatja (de én szeretem a dolce vita-t :)). Nagyobb adagot is nyugodtan lehet készíteni, a hűtőben 3-4 napig is eláll.
Barna cukorral is készíthetjük.

Csőben sült ravioli brokkolival



Ismét raviolis recept következik, merthogy nagyon szeretem a tésztát :). Ezúttal húshagyó módon, azaz vegetáriánus stílusban. És természetesen gyorsan és egyszerűen, mert nem szeretjük a pepecselést, szóval ez ismét egy hétköznap esti kaja (is lehet :)).



Hozzávalók
1 csomag spenóttal töltött ravioli
fél fej brokkoli
fél tömlős, tejszínes krémsajt (azaz 50 g)
15 dkg reszelt trappista sajt
1 pohár tejföl
1 ek mustár
1 ek foghagymakrém
só, bors

Főzőcske
Vizet teszek a tűzre melegedni, és amíg felforr, addig rózsáira vágom a brokkolit. Ha bugyog a víz, zsupsz bele a rózsák, max. 5 percre, mert csak előfőzni kell. 
Amíg a brokkoli elkészül elkészítem a rendkívül egyszerű öntetet a csőhöz, amiben sül majd a kaja. Azaz egy tálban összekeverem a krémsajtot, a tejfölt, a mustárt és a foghagymakrémet. Sózom, borsozom, kóstolom. Ha valami hiányzik, pótolom.
Amikor a brokkoli ideje lejárt leszűröm, de a főzőlevéből fél bögrényit felfogok, mert az még kell az öntethez, hogy egy kicsit hígabb legyen. A tésztát és az előfőzött brokkolit egy hőálló tálba terítem, amíg elég nagy ahhoz, hogy a hozzávalók ne egymáson, hanem egymás mellett henteregjenek. Ráöntöm az öntetet, és elkészítem a csövet, azaz az egészet megszórom a reszelt sajttal. Mehet a sütőbe 180 fokra 15-20 percre. Ha már barnul a teteje, akkor jó.

Tipp
Vendég váró kajának is tökéletesen beillik, mert elő lehet készíteni, és ha megjönnek a vendégek csak be kell tolni a sütőbe.
Választhatunk sajttal töltött raviolit, de tortellinit is ehhez a recepthez, ami egyaránt lehet friss vagy szárított. Ez utóbbi esetben pár percre dobjuk a tésztát a brokkoli mellé a főzővízbe, merthogy muszáj egy kicsit előfőzni. Ha friss tésztát veszünk (amit onnan tudhatunk, hogy a boltban a hűtőpultban találjuk meg), akkor nem kell előfőzni, a szószban fürdőzés a sütőben éppen elég lesz neki ahhoz, hogy puha legyen.
Trappista helyett bármilyen sajtot választhatunk, ami nem kemény, azaz sülés közben kellően megolvad. Tökéletes választás pl. a mozarella (ha már az olaszoknál tartunk), de az edami, óvári, ementáli is remek. A krémsajt lehet zöldfűszeres is.
Ha tovább akarjuk fűszerezni, akkor bazsalikomot és oregánót javaslok. Az öntetbe sima só helyett tehetünk ételízesítőt, ez tovább fokozza az ízélményt.
Fokhagyma krém helyett persze készülhet friss fokhagymával is, így némivel több pepecs, hiszen pucolni meg aprítani kell. 2-3 gerezdnél ne tegyünk többet bele.
Brokkoli helyett karfiollal vagy spárgával is készíthetjük, de mindegyiket ugyanúgy elő kell főzni, kivéve ha fagyasztottat veszünk, mert akkor azt elég a tészta mellé a sütőedénybe dobni, azt még előfőzni sem kell (további idő spórolás :)).
Ne süssük túl magas fokozaton, hogy a tésztának legyen ideje megpuhulni.

Epres joghurt-álom



Amikor már ilyen meleg van, mint mostanság az ember lánya nem nagyon vágyik sütögetni a konyhában, könnyű és lágy édességre éhezik. Pofátlanság lenne ezt az összeállítás receptnek nevezni, de azért jó tipp lehet, hogy hogyan kényeztessük magunkat (vagy mást :)).



Hozzávalók (egy kehelyhez)
4-5 szem eper (mérettől függően)
1 pohár citromos joghurt
2 kocka epres csoki

Főzőcske
Az epret legelőször is kicsumázom és megzuhanyoztatom (azaz lemosdatom). Ez után kisebb kockákra darabolom őket. A két kocka csoki is aprítom, de egészen apróra, mint amekkorára a pörkölt alá a hagymát szoktuk. 
Összeállítás következik: a kehely aljára szórom az eper egyharmadát, erre jön a joghurt fele, majd a csoki fele. Ezután ismét eper, joghurt, csoki, végül a tetejére az eper utolsó harmada. Ennyi. Csodálatos.

Tipp
Sima joghurttal is készíthetjük, amit ha nem találunk elég édesnek (vagy az eper nem eléggé édes hozzá), akkor kis porcukorral vagy mézzel a szájunk ízére szabhatjuk.
Más idényben más gyümölccsel is elkészíthető természetesen, mint pl. a málna, a ribizli, a sárga- vagy az őszibarack.
Ha épp diétázunk a csokit el is hagyhatjuk, úgy is remek, bár a csoki nyilvánvalóan egy magasabb szintre emeli az élvezetet. Természetesen kipróbálhatjuk más ízesítésű, vagy sima (tej- vagy ét-) csokival is.
Ha akarjuk tovább fokozhatjuk az élményt tejszínhabbal és egy kis apróra vágott mentával.

2011. május 25., szerda

Ecetes babsaláta sprotnival



Ismét egy válság kaja: olcsó és fincsi :).Arról nem is beszélve, hogy egészséges, mert olyan összetevőket tartalmaz, aminek rendszeres fogyasztására nagyon szükségünk lenne az egészségünkhöz, mégis ritkán találkozunk velük az étrendünkben.




Hozzávalók
1 bögre apró szemű, száraz fehérbab
2 babérlevél
só, bors
2 szem burgonya
2 fej lilahagyma
1 sprotnikonzerv
1 ek ételecet
3 ek cukor


Főzőcske
A babot természetesen meg kell főzni ehhez az ételhez, különben igencsak ropogós lenne.Átmosom és másfélszer annyi vízzel felteszem főni. A két babérlevelet hozzádobom, és meg is sózom, de már csak akkor, ha felforrt. Előáztatás nélkül legalább másfél óra kell neki, de azért nem árt figyelgetni, különben azt veszem észre, hogy pürévé főtt az egész, és ebben az állagban nem igazán fog megfelelni ehhez az ételhez. A burgonya is főve fog kelleni, szóval azt is nyugodtan a bab mellé lehet dobni, de neki nyilván nem kell annyi idő, szóval mérettől függően 15-20 perc alatt héjában megfő, akkor kiszedem.
Lényegében amíg a bab és a burgonya fő minden egyebet elő lehet készíteni. A két lilahagymát karikákra vágom és besózom. Hagyom 10 percet állni aztán alaposan átmosom. Így fincsi punnyadt lesz és elveszíti a büdös karakterét (szegény). Amíg a hagyma punnyad az ecetet a cukorral, csipet őrölt borssal és 2 dl vízzel elkeverem, vagyis egészen pontosan a cukrot feloldom benne. Ha a hagyma kész, mehet hozzá. Kibontom a konzervet és a hal olaját is az öntethez adom.
Ha megfőtt a burgonya még forrón megpucolom és apró kockákra vágom, majd az öntethez adom. Tudom, inkvizíciós módszer, de ha melegen adom hozzá, akkor istenien magába szívja az öntet zamatát, szóval így az igazi. Ugyanígy forrón fogom hozzáadni a babot is, ha megfőtt.
Legvégső lépésként az apróra vágott apró sprotnikat is hozzáadom, eme kritikus pillanatban nagyon óvatosan kell már kutyulni, mert a sprotni kényes jószág, és ha aggresszív vagyok akkor ijedtében darabjaira hullik.
Érdemes megkóstolni melegen is, aki szereti a meleg salátákat, annak biztos ízleni fog. De egyébként behűtve lehet tálalni. Friss kenyérrel, bagettel, zsemlével, akármivel :).

Tipp
A bab természetesen hamarabb puhára fő, ha előáztatjuk, amit akár egy nappal korábban is megtehetünk. De még ennél is gyorsabban elkészülünk, ha szárazbab helyett konzervet választunk :), bár így némileg drágábban tudjuk kihozni az ételünket.
Ha félünk, hogy nagyon összetörjük a sprotnit, akkor egyszerűen csak vágjuk őket félbe, vagy akár végül is egészben is a salátához adhatjuk. Sprotni helyett heringgel, szardiniával vagy tonhallal is készíthetjük, a lényeg, hogy olajban eltett halkonzervet válasszunk. Lila hagyma helyett vörös- vagy újhagymát is tehetünk bele, de valami hagyma legyen benne, különben nem az igazi! Turbózhatjuk továbbá csemege uborkával is.
Nos, igen, tudom, a hozzávalók alapján biztosra vehető, hogy ez nem egy illatos kaja, ez valóban így van. Tehát ha behűtjük, akkor zárható edényben tegyük a hűtőbe, és alaposan mossunk el mindent, amivel dolgoztunk, ne hagyjuk szagosodni a mosogatóban. És a szemetet az üres konzerv dobozzal hamar távolítsuk el a lakásból. És aki nem szereti a karakteres szagú ételeket, az rágcsáljon rózsaszirmokat!

2011. május 22., vasárnap

Paradicsomos ravioli



Most ismét egy olyan receptet osztok meg, ami hétköznapi gyors vacsorának is kiváló. Ez természetesen azt jelenti, hogy a tésztát nem magam készítem :), de ez véleményem szerint nem vesz le a recept remekségéből. Kiválóan alkalmas a húsvétról megmarad sonka felhasználására is.



Hozzávalók
1 csomag ravioli
1 paradicsomkonzerv (nem püré!!)
3 gerezd fokhagyma
2 kis fej lilahagyma
10 dkg füstölt sonka
10 dkg gomba
1 ek olaj
bazsalikom, oreganó
só, bors
reszelt sajt a tetejére

Főzőcske
Kezdés képpen felteszem a tészta főzővizét a tűzre, mivel ez eltart egy ideig. Aztán csíkokra vágom a sonkát, és az olaj társaságában egy serpenyőbe zuttyintom (az olaj fog segíteni, hogy puhuljon és ne égjen). Alacsony lángom lepirítom, ez eltart egy ideig, mert nem főtt sonkát használok. Ja és hogy a főzés után nem kelljen az egész tűzhelyet csutakolni fedőt teszek a serpenyőre. Amíg a sonka sül addig felaprítom a gombát és a hagymát, előbbit szeletekre, utóbbit félkarikára. Ha a sonka már jó, leveszem a fedőt, beledobom a zöldségeket, a lángot feltekerem és hirtelen összepirítom őket. Ezután kinyitom a paradicsomkonzervet, ráöntöm az egészre, és a fakanállal kissé összenyomkodom a paradicsomdarabokat. Belezúzom a fokhagymás és fűszerezem ízlésem szerint (mivelhogy én jó fűszeresen szeretem :)). Kb. tíz perc rottyintás kell a szósznak és kész.
Közben nyilván felforrt már a tésztavíz, tehát belerakom a raviolit és sűrű kevergetés mellett 3-4 percig főzőm (semmiképpen sem szabad tovább, mert széthullik!). Ezután leszűröm és az egészet az öntethez rakom. Összekeverem, hogy a tésztát mindenhol alaposan bevonja a szósz, majd szedek egy méretes tányérba. Alaposan megszóróm sajttal és bekebelezem :P.

Tipp
A ravioli tölteléke bármilyen lehet, de a legfrappánsabb ehhez az ételhez, ha hússal van töltve. Ha nincs sima füstölt sonkánk, akkor főtt-füstölttel is készíthetjük, így még gyorsabb is, mert csak pár percig kell pirítani.
A tetejére bármilyen típusú sajtot reszelhetünk. Tökéletes a hagyományos trappistával is, de ha különleges ízvilágra vágyunk, akkor válasszunk füstölt sajtot, ami a füstölt sonkával remek párost fog nyújtani. Ha szeretjük, hogy a sajt nyúlósan ráolvad a tésztára, akkor mozzarellával szórjuk meg.
Egyéb fűszert is használhatunk, pl. rozmaring és majoranna is passzol hozzá, és természetesen idény idején nyugodtan válasszunk frisset a szárított helyett.

2011. május 8., vasárnap

Niki féle citromos tekercs


Piskóta tekercset egyáltalán nem olyan bonyolult készíteni, mint amilyennek tűnik. Ez a süti azért is jó, mert a töltelék - cserébe a pici pepecselésért a tésztával - egyszerű, mint a raklap. A citromos beütés pedig nyáron is kellemes desszerté varázsolja, főleg, hogy a töltelék nem az a nehéz vajas krém.



Hozzávalók
5 tojás
5 ek kristálycukor
5 ek finomliszt
2 citrom
30 dkg mascarpone
15 dkg porcukor + 4 ek a tetejére + valamennyi a feltekeréshez

Sütőcske
A tojásból, cukorból, lisztből hagyományos piskótatésztát készítek. Ehhez a tojásokat ketté kell választani, egy tálba tenni a fehérjét és egy másikba a sárgáját. Én először mindig a fehérje felverésével kezdem, mert utána nem kell elmosni a habverőt, ugyanazzal lehet felverni a sárgáját is (visszafelé nem működik). Szóval egyetlen csepp citromlevet teszek a tojásfehérjéhez (ezzel tuttira kő keményre lehet verni) és addig verem, míg megáll a tálban fejjel lefelé fordítva is. A sárgájához hozzáadom az összes kristálycukrot és azt is felverem, egészen fehéredésig (amikor a cukor már teljesen felolvadt benne). Ha már majdnem vaj világos, akkor a két citrom reszelt héját belekeverem. Ezután adagonként rakom össze a tésztát: a tojássárgájához a fehérje egyharmadát, majd rászitálom a liszt egyharmadát, és csak ezután keverem össze, de nagyon óvatosan, hogy a hab ne törjön meg. Amikor már egynemű jöhet a következő egyharmad, és ugyanígy az utolsó egyharmad is. Csecse.
A tésztát egy sütőpapírral kibélelt, kb. 30x40 centis tepsibe simítom és 165 fokra (légkeveréses fokozat) előmelegített sütőben negyed óra alatt megsütöm.
A tésztát még forrón kell a tepsiből kivarázsolni és feltekerni. Ennek a technikája a következő: egy méretes konyharuhát kiterítek a munkalapra és alaposan megszóróm porcukorral (ez azért kell, hogy a tészta ne ragadjon majd hozzá a ruhához). A kisült tésztát egy határozott mozdulattal ráborítom, az aljáról (ami így most a teteje) leválasztom a sütőpapírt, a tetejét is megszóróm porcukorral és a konyharuhával feltekerem a hosszabbik széle mentén. Így most olyan, mintha a ruha lenne a töltelék és a borítás is. Bebugyolálva hagyom teljesen kihűlni.
Addig összedobom a tölteléket, amit tényleg csak dobás, mert pofon egyszerű. Egy tálban összekeverem a mascarponét a porcukorral és másfél citrom levével (egy pici azért maradjon belőle, mert a tetejére a cukormázhoz még kelleni fog). Hát ennyi.
Amikor a tészta kihűlt kitekerem a konyharuhából. Kicsit pöndörödnek a szélei, de nem szabad feszegetni, mert akkor eltörik. A belsejébe, mint egy zsebbe bekanalazom a töltelék egy harmadát, a többivel pedig megkenem a tésztát. Ezután ugyanúgy mint az előbb, csak konyharuha nélkül feltekerem ismét.
Záró mozzanat gyanánt egy kicsit még cifrázom a dolgokat. Fél citrom levét 4 ek porcukorral elkeverek, hogy a cukor egy kicsit megolvadjon a citromlében, aztán egy uzsonnás zacsiba töltöm. A zacsi egyik csücskit levágom és az így készült habzsákból csíkozom meg a süti tetejét. A máz kb. 10 perc alatt megdermed, ez után már fogyasztható is ez az isteni sütemény.

Tipp
A sütőpapírt könnyebb a tepsibe simítani, ha a csücskeit a tepsi aljáig bevágjuk, mert így nem ráncosodik.
Citrom helyett narancsos változatot is készíthetünk, és a tölteléket további gyümölcsökkel is feldobhatjuk (pl. apróra vágott eper, málna, ribizli). A töltelékbe reszelt csokoládét is tehetünk, és a süti tetejére is tehetünk cukormáz helyett olvasztott csokoládét.

Húsvéti kalácsvirág


Ezzel a kalács variációval virágba borul a húsvéti terülj-terülj asztalkám. A hagyományos kalács tészta különleges megjelenési formája - ha lehet - még jobban ünnepivé varázsolja az ünnepet. Akit pedig nem annyira az ünnep izgat, mint a pocakja, annak sem kell aggódnia, mert nagyon finom ez a süti.



Hozzávalók
30 dkg finomliszt
2,5 dkg friss élesztő
14 dkg cukor
2 dl tej
csipet só
2 tojássárgája
1 ek olaj
12,5 dkg margarin
1 csomag vaníliás cukor
másfél ek kakaópor (cukrozatlan)

Sütőcske
Hagyományos kelt tésztát kell készíteni, tehát legelőször a szokásos módon az élesztő felfuttatásával kell kezdeni. A tejet test melegre melegítem (tehát akkor jó, ha a legkisebb ujjacskám hegyét beledugva se nem hideg, se nem meleg), egy csipet cukrot beleszórok és belemorzsolom az élesztőt. A sütőt 50 fokosra melegítem, és az élesztőt belerakom, hogy ellenőrzés alatt futkoshasson. Ezután a tészta többi hozzávalóját is összekészítem. Elsőnek a liszt kerül porondra, amit szintén a szokásos módon átszitálok egy tálba. Hozzáadok egy tojássárgáját, 4 dkg cukrot, a csipet sót és az olajat. Amikor felfutott az élesztő, akkor azt is hozzáadom és nekigyürkőzöm a dagasztás ember próbáló feladatának. Kalács tésztát dagasztani kemény munka, legalább 7-8 percig kell dolgozni vele, és igazából nem lehet konyhai berendezésre sem bízni, mert nem mindegy a technika, amire ezek az intelligens eszközök nem képesek, bármilyen okosak is. A megfelelő módszertan a következő: az összeszorított ujjammal a tészta alá nyúlva, alulról felfelé emelve kell dagasztani, mintha a tésztát ki akarnám emelni a tálból. Ezeknek a mozdulatoknak gyorsnak és sűrűeknek kell lenniük. Az első 5 percben a tészta még csak egy ragadós massza, de munka közben szép lassan kezd majd elválni a táltól és az ujjamtól is, és kezd szép sima és hólyagos lenni. A 8. perc után ha még mindig ragad akkor egy csipet liszttel segítek neki, hogy jobb belátásra térjen. Kikotrom a tálból, amit alul alaposan kilisztezek, hogy a tészta majd lehetőség szerint ne ragadjon bele, tehát a lisztezett tálba vissza a tésztát, tetejére is pici liszt, letakarom egy konyharuhával, majd mehet vissza az egész a fincsi meleg sütőbe háromnegyed órára.
Ezalatt a virág töltelékét elkészítem. Ehhez a szobameleg margarint egyneműre kikeverem a maradék cukorral, a vaníliás cukorral és a kakaóporral. Most jöhet nekem is egy kis pihi.
45 perc múlva előveszem a tálat a sütőből, kiborítom a tésztát a meglisztezett munkalapra és átgyúrom, majd téglalap alakúra nyújtom. A téglalap rövidebbik oldala kb. 20 centi, a hosszabbik 40. A kinyújtott tészta tetejét egy kenőkés segítségével megkenem a töltelékkel, majd a hosszabbik oldala mentén feltekerem. Így egy kb. 40 centi hosszú tekercset kapok, aminek a két végét levágom, hogy egyenes legyen, majd összeillesztem őket. Imigyen a kukac a farkába harapott, és én egy koszorút kaptam. Na most jön a varázslat. A koszorúban kb. 7-8 centi távolságokra bemetszéseket ejtek a külső pereme felől (de nem vágom át, a belső ívnek egyben kell maradnia), ezek lesznek a szirmok. Egy kés segítségével minden szirmot kifordítok, hogy a csigaforma felülre kerüljön, jól látható legyen. Íme a kalácsvirág.
Az utolsó harci feladat, hogy ezt az egészet egy margarinnal alaposan kikent, vagy szilikonos sütőlappal kibélelt (én most ez utóbbit választottam) tepsibe emelem, és visszateszem a még mindig csak meleg sütőbe további 20 percre kelni, mert most még elég csoffadt szegényke (nem árt konyharuhával letakarni, hogy ne száradjon ki). 20 perc múlva egy marha nagyra nőtt virág kacsint rám a sütőből. Ekkor megkenem a felvert másik tojássárgájával, a hőcentit feltekerem 150 fokra (légkeveréses fokozat), és bő fél órát sütöm, majd besöpröm az elismerő dicséreteket.

Tipp
A sütéshez nagy tepsit válasszunk, mert csalóka keletlenül a virág, viszont sütés közben óriásira fog nőni. Frissen és másnaposan is kiváló. A szervírozásnál a legegyszerűbb, ha szirmokat vágunk.
Kakaós helyett fahéjas tölteléket is készíthetünk, de a fahéjból max. 1 csapott evőkanállal tegyünk a masszába, mert nagyon erős fűszer.
A tetejét tojássárgája helyett cukros tejjel is megkenhetjük (1 ek cukor 3 ek tejben feloldva).
Ha nem akarunk flancolni, akkor hagyományos kalácsot is csinálhatunk ugyanebből a receptből. Itt lényegében csak a formázás tér el, minden más változatlan. A kelesztés után a tésztát három bucira osztom, egyenként nyújtom ki (ugyanolyan arányú téglalapokra), kenem meg és tekerem fel őket. Így három tekercset kapok, amit hagyományosan megfonok. Innentől az újabb kelesztés, sütés már ugyanaz.

2011. május 1., vasárnap

Húsvéti töltött tojás




Ez a recept bár húsvétkor a legautentikusabb, mégsem csak ilyenkor lehet fogyasztani. Tökéletes előétel tud példul lenni egy alkalmi vacsoránál, de önmagában is megállja a helyét egy kis friss tavaszi salátával vagy ropogós kenyérrel.




Hozzávalók (1 főre)
2 tojás
2 szelet bacon szalonna
1 szál újhagyma
5 dkg főtt, füstölt sonka
1 tk mustár
1 ek tejföl
só, bors, kurkuma

Főzőcske

A fotóból azt hiszen teljesen egyértelmű, hogy kemény tojás ennek az ételnek az alapanyaga, tehát a tojások megfőzésével kell kezdeni a műveletet. A tojásokat minimum 10 percig főzőm, és aztán teljesen kihűtöm. Kettévágom őket és finoman kipöccintem a sárgájukat, amit egy külön tálba rakok, ebben fogom a tojás töltelékét összekeverni. Azaz hozzádobom a teáskanál mustár, az evőkanál tejfölt, csipet sót és borsot, fél kávéskanál kurkumát. Az újhagymát karikákra, a sonkát pedig egészen apró kockákra vágom és azt is a töltelékhez adom. Az egészet egy villával összekeverem, hogy a tojás sárgáját is össze tudjam törni. 
Ha a töltelék elkészült, akkor az egész cuccost visszatöltöm a tojások pocijába, azaz az egyik felébe belepúpozom, majd a másik felét rárakom. Ezután fogom a bacon szalonnát és egy csíkba egy tojást beletekerek. Egy szál fokpiszkálóval keresztüldöföm, hogy a szalonnát rögzítsem.
A végső mozzanat következik: egy serpenyőt a fűzre rakok és egészen felmelegítek (zsiradék nem kell bele). Belerakom a tojásokat és a szalonnát körbe megpirítom (ezt a legegyszerűbb úgy, ha a tojást a serpenyő szélének támasztom, így a szegély és a fogpiszkáló segítségével a tojásokat stabilizálni lehet, és így nem gurulnak össze-vissza).
Frissen, salátával, vagy kenyérrel és majonézzel tálalom.

Tipp
Készíthetünk halas variációt is, ekkor a sonkát elhagyjuk a töltelékből, és helyette egy evőkanál tonhal konzervet teszünk bele.
A töltelékbe tehetünk egyéb fűszereket is, pl. pirospaprikát, tormát, bazsalikomot, oregánót.
Ha nincs kedvünk sütögetni semmi gond, a tojásokat szalonna nélkül is felszolgálhatjuk, úgy is remek.

Húsvéti muffin




Az alap receptet egy kedves kollégámtól kaptam, amit egy csavarral turbóztam fel húsvéti variációvá. Egyszerű és nagyszerű, kell ennél jobb, ha az ember egy kis változatosságra vágyik a sonka után?





Hozzávalók
2 dl joghurt 
másfél dl olaj
4 tojás
1 tk só
10 dkg reszelt sajt
1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
2 szál újhagyma (zöldjével együtt)
20 dkg liszt
fél csomag sütőpor 
10 dkg főtt, füstölt sonka szeletben

Sütőcske
Legelőször a négy tojásból kettőt keményre megfőzök. A sonka szeleteket negyedelem, akkora darabok kellene, hogy a muffin átmérőjénél ne legyenek nagyobbak.
A tésztát pikk-pakk össze lehet dobni. A joghurtot, az olajat, a másik két tojást és a sót egy tálba dobom és összekutyulom. Aztán beleszitálom a lisztet, hozzádobom a reszelt sajtot, az apró kockára vágott hagymát és a karikára vágott újhagymát. Ismét kutyulás és kész is.
Következik az összeállítás. A kemény tojásokat megpucolom és szeletekre vágom, mint ahogy a rakott krumplihoz szokás. Előkotrom a muffin sütőformát, és mindegyikbe tolok egy papír kosárkát. A tészta felét szétadagolom a formákba, aztán mehet mindegyikre egy szelet sonka és egy szeret tojás. Ezután jöhet a tészta másik fele a tetejükre. 
A sütőt 165 fokra előmelegítem és bő 15 percet sütöm benne a kis drágaságokat. Eztán már lehet is fogyasztani. Nyami :P.

Tipp
Az nem baj, ha karakteresebb ízű sajtot választunk a tésztába, de én sima trappistával csináltam, és úgy is isteni. Füstölt sajttal is fel lehet dobni. Aki még inkább akar flancolni, az a végén a muffinok tetejére is dobhat reszelt sajtot.
Autentikusan a húsvéti kötözött sonkát a legjobb beletenni, de sima gépsonka, vagy tarja is tökéletesen megfelel a célnak. A lényeg, hogy lehetőség szerint ne legyen lehelet vékony, úgy az igazi, hogyha tényleg találkozunk a sonka ízével majszolgatás közben.
A kisült tésztát meg kell várni míg teljesen kihűl, mert csak úgy lehet róla szépen, könnyedén lehúzni a papírt.
Csinálhatjuk azt is, hogy a sonkát és a tojást is apró kockákra vágjuk és úgy keverjük a tésztához, de nekem nem volt kedvem pepecselni. Úgy nem olyan konkrétan találkozunk a húsvéti hozzávalókkal, mindenki maga döntse el, hogy úgy jobb vagy rosszabb.

2011. április 22., péntek

Joghurtos, zöldségekkel rakott csirke

Ez A tökéletes recept. Egyszerű, mert a hús és a köret egyben készül el. Előkészíthető, vendégvárás esetén kifejezetten ideális. Egészséges (nálunk az Andrea napi epe kímélő menü része volt), mondhatnám azt is egyenesen, hogy wellness. Na és utoljára, de nem utolsó sorban valami istenien finom. Egyetlen egy hátránya, hogy eszköz igényes, ugyanis olyan cserép tál kell hozzá, ami fedővel is rendelkezik.


Hozzávalók
másfél kiló pipicici
egy nagy pohár joghurt
4 gerezd fokhagyma
rozmaring, só
1 kg krumpli
fél kg sárgarépa
20 dkg fehérrépa
1 nagy fej vöröshagyma

Főzőcske
Az előkészítés három fázisból áll. Először is a pipimellet bepácolom. Ehhez egy nagy tálba öntöm a joghurtot, belepaszírozom a fokhagymát, és úgy egy teáskanál szárított rozmaringot valamint kb. ugyanennyi sóval ízesítem. Összekutyulom. Eztán mehet bele a szeletekre vágott csirkemell. Ismét megkutyulom, aztán sipirc a hűtőbe vele.
Ezután a zöldségeket megpucolom és öblös darabokra vágom. Ha nem tudnád, hogy mi takar az öblös  kifejezés (teljesen érthető módon) kukkants a fotóra. 
Végül a harmadik fázisként a cserép tálat nyakig vízbe kell áztatni. Ennek minimum az összeállítás megkezdése előtt fél órával meg kell történnie, de ha a tál még csak most fogja elveszíteni szüzességét, akkor célszerű egy egész éjszakát adni neki (csakhogy rendesen megadjuk a módját :)). Ezzel az előkészületek véget is értek.
Maga az alkotás még ehhez képest is gyerekjáték. Veszem a lecsöpögtetett tálat, és az alját beborítom vegyesen a zöldségekkel (kb. a felével). Nem fűszerezem semmivel. Erre fektetem rá a pácolt pipiciciket, és az összes pácot rájuk kanalazom. Végül a tetejére a maradék zöldség, ezt viszont meg kell sózni. Hogy miért ez a módszertan? Nos az alsó zöldségek a lecsordogáló páclében fognak megpuhulni, ami viszont már fűszerezve volt. A felsők viszont (a szerencsétlenek) ugyanezt nem mondhatják el magukról, de hát ugye nekik is jár egy kis kényeztetés?
Fontos! Nem előmelegített sütőbe kell tenni, hiszen nem akarom, hogy megpattanjon a tál. Szóval hideg sütőbe vele (tetőstül), aztán fel a hőcentit 200 fokra. Bő másfél óra múlva vaj puha lesz az összes zöldség és a húsi is. Jó étvágyat!

Tipp
Sajnos az a szomorú helyzet, hogy semmiben nem lesz olyan finom ez az étel, mint a cserép tálban. Persze lehet készíteni üveg vagy mázas edényben is, úgy is biztos finom, de a zöldségek és a hús is így őrzik meg legtökéletesebben aromájukat és zamatukat. De ezt úgyis csak az fogja elhinni, aki kipróbálja.
Mivel ez epe kímélő menü volt, így a fokhagymán és a rozmaringon kívül más fűszert nem tettem bele, de persze lehet cifrázni, kakukkfűvel, borssal. A zöldségek repertoárja is épp ezért volt szűk, szóval ízlés szerint lehet nyugodtan tovább bővíteni, de alapból puha zöldséget (mint pl. a padlizsán vagy a cukkini vagy a tök) ne válasszunk, mert azok szottyosra fonnyadnak ennyi sütés idő alatt. De pl. brokkoli, karfiol nyugodtan mehet hozzá.
A csirkemellet akár egy nappal korábban is be lehet pácolni, de 1-másfél óra is elég neki.

Édes perec


Tekintettel hugicámra némileg epe kímélő süteményt kellett készítenem a névnapjára. Nos ez a lényegében briósra hajazó süti megfelelt a célnak, hiszen tojás egyáltalán nem kell a tésztájába, és vaj (azaz zsiradék) is csak minimálisan. No persze, attól hogy baromira kímélő, még lehet remek. A reggeli kakaó mellé pl., vagy a délutáni teához.


Hozzávalók
2x5 dkg margarin
3,5 dl tej
2,5 dkg friss élesztő
5 dkg cukor
csipet só
1 kk szódabikarbóna
70 dkg liszt
5 dkg porcukor


Sütőcske
Legelébb - tekintettel rá, hogy kelt tésztáról van szó - az élesztő felfutattásával kell kezdeni. Az összes tejet felmelegítem test melegre (aki rendszeres olvasó már pontosan tudja, hogy kell csekkolni :)), egy csipet cukor hozzá, majd az élesztő, és mehet az egész az 50 fokra előmelegített sütőbe.
Addig a lisztet szokás szerint tálba szitálom. A margarinból öt dekát megolvasztok (nem kell szarozni, egy üvegtálban a mikroba vele, 3 perc a legalacsonyabb fokozaton és kész is) és hozzáadom. Mehet bele a só, cukor, szódabikarbóna, és ha felfutott az élesztő, akkor az is az összes tejjel. Bár kelt tészta, ezúttal mindenkit megkímélhetek a tészta macerás dagasztási folyamatától, már annyiban, hogy nem lesz macerás (azért dagasztani kell...). Ugyanis nem kell nagyon alaposan kidolgozni, ha összeálltak az alapanyagok már jó. Ha még picit ragadós (mintha taknyos lenne), akkor egy kis liszt hozzáadásával lehet orvosolni a problémát.
Ezután a szokásos módon a kelesztő tál alját alaposan ki kell lisztezni, bele mehet a cipó, tetejére szintén pici liszt, betakarni egy konyharuhával, majd be a meleg sütőbe (mármint az 50 fokosba). Nem kell neki fél óránál több pihenő, mielőtt ismét porondra lépne.
Ekkor 16 egyforma részre osztom, ennyi perecem lesz. Mivel a tészta nem szép sima (annak ellenére sem, hogy rendben megkelt) nagyon sodorni nem lehet, úgyhogy a két tenyerem között próbálok hosszú (kb. 30 centis) szálakat varázsolni belőle. B verzió, hogy kinyújtom és úgy szelem csíkokra, de most nem volt kedvem macerázni a nyújtással sem. A szálakból pereceket formázok (remélem mindenki tudja, hogy egy perec, hogy néz ki! Ha mégsem ld. a Tippek között az alternatív javaslatokat). Egy sütőpapírral bélelt tepsibe rakom őket, de azért szellősen, mert bőven fog még kelni. Ja és a miatt nem kell aggódni, hogy a szálak átmérője nem szép gömbölyded, mire megkel és megsül ezen apró hiányosságból már semmi sem fog látszani.
No szóval, a tepsibe sorakoztatás után újabb 30 perc szunya az 50 fokos sütőben (szigorúan letakarva, nehogy időnek előtte kiszáradjanak a kicsikék), majd 200 fokra felnyomom a hőcentit és világos barnára sütöm őket (de a konyharuhát nem felejtem el kivenni!).
Kardinális pillanat következik. Nem véletlen ugyanis, hogy sütés előtt semmivel nem kentem meg a drágaságok tetejét, ugyanis ez most fog megtörténni. Miután kivettem még egészen forrón a másik 5 dkg olvasztott margarinnal mindegyik perec tetejét megkenem és septibe utánna azonnal megszórom a porcukorral is. Na, most lehet enni.

Tipp
Aki nem tudja, hogy kell perecet formázni, vagy nincs kedve még ezzel sem pepecselni, az formázhatja egyszerű gyűrűre, vagy egyszerűen feltekerheti a szálakat briós formára. De ha még ennyihez sincs kedvünk egyszerű zsemle formákat is választhatunk.
Porcukor helyett kristálycukorral is megszórhatjuk a tetejét, amolyan klasszikus stílusban, ha szeretjük, hogy picit ropognak a kristályszemek majszolgatás közben.

2011. április 18., hétfő

Niki féle házi, vaniliás-túrós sajttorta

Azt a házi feladatot kaptam a kollégáktól, hogy készítsek egy hamisítványt egy neves gyorsétterem egyik híresen finom süteményéből. Nos, miután az összetevők és az elkészítési mód is titkos, így nem volt egyszerű a feladat, és kizárólag az ízlelő bimbóimra hagyatkozhattam, amikor tippeltem, hogy még is hogyan kéne hasonlót csinálni. Tudjátok, ami finom, de mégsem lehet miatta plagizálással vádolni. Én viszont nem vagyok irigy, és miután finom lett a végeredmény, ezért megosztom.


Hozzávalók egy 16 cm-es (8 szeletes) tortaformához
a tészta alaphoz
9,5 dkg finomliszt
1 csipet só
3,1 dkg cukor
1 ek tejföl
4,3 dkg margarin
1 kk sütőpor
és a krémhez:
2 tojás
15 dkg túró
16 dkg mascarpone
1 dl tejföl
2 ek cukor
2 csomag vaníliás cukor

És hozzávalók egy 26 cm-es (12 szeletes) tortaformához
a tészta alaphoz
15,5 dkg finomliszt
1 csipet só
5 dkg cukor
másfél ek tejföl
7 dkg margarin
másfél kk sütőpor
és a krémhez:
3 tojás
24 dkg túró
26 dkg mascarpone
1,5 dl tejföl
3 és fél ek cukor
3 és fél csomag vaníliás cukor

Sütőcske
Ezt a tortát azért lehet szeretni, mert sem szeletelni nem kell, sem nyújtani, sem dagasztani, szóval kicsi kutyulgatás, sütés, hűtés és kész is. Legelőször a vajas tészta alapot készítem el. Ehhez a hozzávalókat egy tálba dobom (a margarint kisebb kockákra vágva), elkezdem őket az ujjaim között morzsolgatni, mint jó kislány a rózsafüzért. A morzsolgatás hatására elkezd szépen összeállni, ekkor lapos korongot formázok belőle, majd a kicsike ujjaimmal a tortaforma aljába nyomkodom. Figyelem! Nem kell, hogy pereme legyen! Ezután be vele a hűtőbe fél órára. Addig összedobom a krémet.
Ehhez két tál fog kelleni. Az egyikbe megy a tojás fehérje, a másikba a sárgája. A sárgákhoz hozzáadom a kétféle cukrot és habverővel egészen világosra verem, amíg a cukor teljesen felolvad. Ekkor mehet hozzá a tejföl, túró és mascarpone, amivel az egészet összekeverem. A tojásfehérjét egyetlen csepp citromlével kemény habbá verem és beledolgozom (óvatosan) a túrós krémbe.
Elő a behűtött tésztával és be vele a 200 fokra előmelegített sütőbe. 10 perc elősütés, majd kihalászás, aztán ráterítem az isteni krémet és visszatolom a sütőbe, aminek a hőfokát leveszem 150-re (légkeveréses fokozatban!). Tehát lassan sütöm 35-40 percet, aztán lekapcsolom a lángot, és a sütőben hagyom még legalább fél órát hűlni. Majd kiveszem, leveszem a tortaforma peremét (ez fontos, mert így tud a sülés közben távozó folyadék elfolyni, és így nem áztatja el az alsó tésztát) és úgy hagyom teljesen kihűlni. Végül porcukorral meghintve tálalom.

Tipp
Aki - úgy mint Dani - nem tudná, a mascarpone egy méregdrága tejszínes krémsajt, de sajnos semmi mással nem lesz az igazi. Viszont jó hír, hogy nem sok kell belőle hozzá :).
Lehet fokozni az élményt, ha valami fincsi házi lekvárt adunk hozzá kísérőnek, de kíséret nélkül is el tudja vinni a prímet.
Nemcsak lehet, de célszerű is előre elkészíteni, mert jó sokat kell pihennie, mielőtt szeletelhető lesz.
Attól ne ijedjünk meg, hogy sülés közben nagyon megemelkedik, ez a felvert tojásfehérjétől van, de hűlés közben szépen újra össze fog esni.
A tojásfehérjét legkönnyebben és leggyorsabban úgy lehet felverni, ha a egyetlen csepp citromlevet adunk hozzá, és a tojást hidegen vettük ki a hűtőből.

2011. április 8., péntek

Baconos töltött pisztráng

Akinek olyan szerencséje van, mint nekem, hogy a sógor saját maga által fogott pisztrángot hoz, az feltétlenül tisztelje meg az alapanyagot azzal, hogy ezt a remek fogást elkészíti belőle. De aki nem ilyen szerencsés az se csüggedjen, mert az előkészítetten vett pisztrángból is biztosan pazar eredményt tudunk varázsolni.



Hozzávalók (1 főre)
1 konyhakész egész pisztráng
10 dkg kukorica
10 dkg zöldborsó
1 fej lilahagyma
10 dkg gomba
1 nagy csipet petrezselyem
1 ek vaj

ételízesítő, bors
1 szál bacon szalonna


Főzőcske
Először is a pisztrángot kívül-belül folyó víz alatt átmosom, majd belülről sózom, borsozom. Kívülre a szalonna fog kerülni, úgyhogy oda most nem teszek semmit. Ezután elkészítem a köretet. Hogy miért? Mert a töltelék is ez lesz, amolyan két legyet egy csapásra módszertan szerint. Szóval a vajat egy lábosban megolvasztom, rádobom a kukoricát, zöldborsót,  a csíkokra szelt gombát és a kisebb kockára vágott lilahagymát, megszóróm az ételízesítővel és a borssal. Ezután lefedem és a zöldségeket megpárolom, de nem kell sokáig, egyrészt mert nem jó, ha szottyos, másrészt a zöldség egy része a pisztráng pocijába kerül, ahol még tovább fog párolódni. Ha megfelelőnek nyilvánítottam őket, akkor mehet rá az apróra vágott petrezselyem, majd visszafedem és hagyom kihűlni. 
Ha már nem teljesen forró, azaz lehet vele dolgozni, akkor egy kiskanál segítségével a köretet, azaz tölteléket a pisztráng pocijába kanalazom, de nem esek túlzásba, azaz nem tömöm roskadásig, csak amúgy kényelmesen. Ezt követően a szalonna csíkokkal körbetekerem és fogpiszkálókkal rögzítem a végükön, hogy sülés közben a bacon ne pöndörödjön fel, hanem szépen odasüljön a hal bőréhez (így tudja a legjobban átjárni a hal húsát a szalonna zamata).
Némi célszerszám kell a pisztráng elkészítéséhez, ugyanis sütőrácsra van szükség a sütéshez. A sütőrácsot tepsibe állítom, alá vizet öntök, a tetejére a pisztrángot fektetem és egy csík alufóliával letakarom. 170 fokos sütőben a fólia alatt 15 percet párolom, azután leveszem a fóliát, a lángot feltekerem 200 fokra, hogy a bacon ropogósra tudjon pirulni. Mind a két oldalát ropogósra kell sütni, ehhez 5-5 percenként megforgatom. Két-két forgatás után kész. Ha úgy látom, hogy túlságosan gyorsan sül, lejjebb veszem a hőfokot, vagy elég csak egyszer forgatni. Amire vigyázni kell, hogy a bacon hajlamos kicsit összebarátkozni a sütőráccsal, hogy ne szakadjon szét (a hal bőrével együtt), óvatosan, villa segítségével kell róla leválasztani.
A halat egyben, a töltelék köret kíséretében tálalom, a legjobb frissen fogyasztani. Nyami :P


Tipp
A töltelék köretet ízlés szerint lehet variálni, pl. póréhagymával, brokkolival, cukkinival, stb. Remekül illik a halhoz a citromlé is, úgyhogy a töltelékbe kerülhet reszelt citromhéj és/vagy citromlé, vagy lime is. Viszont a vaj helyett ne próbálkozzunk más zsiradékkal, mert semmi mással nem lesz az igazi.

Exotikus tejberizs





Igazán kevés kell egy kis bolondításhoz, csak annyi, hogy próbáljuk össze az ízeket. A tejberizs magában is isteni, de hogy ne unjam meg szívesen variálom egy kicsikét.





Hozzávalók
1 bögre rizs
1 bögre forró víz
2 bögre tej
5 ek kristálycukor
2 ek kókuszreszelék
1 csomag vaníliás cukor
csipet só
2 fej kiwi

Főzőcske
A rizst folyó víz alatt átmosom és némileg lecsepegtetem. Ezután előveszek egy méretesebb fazekat, mert a rizs a többszörösére fog dagadni főzés közben. Beledobom a rizst, csipet sót szórok rá és felöntöm a vízzel, amit közepes lángon elfőzök róla. Ehhez nem kell több pár percnél, aztán már lehet is felönteni a tejjel. amit előzőleg felforraltam a mikróban. Én nem szoktam lefedni és az első tíz percben nem is tágítok messzire mellőle, mert a tej szeret engedély nélkül rohangálni, aztán az ember csak fél percre nem figyel oda és már takaríthatja is az egész tűzhelyet. Kevergetni egyébként nem nagyon kell, fedő nélkül tizenöt percet kell főzni, egészen kis lángon, majd lekapcsolom alatt a tüzet, belekeverem a cukrot és a kókuszreszeléket. Eztán lefedem és így hagyom teljesen kihűlni. 
Közben a kiwiket megpucolom és aprócska, kb. fél centis kockákra vágom. Amikor a rizs már teljesen kihűlt, akkor hozzákeverem és már lehet is fogyasztani. Fahéjas kristálycukorral megszórva a tetejét lehet tovább fokozni az élményt.

Tipp
Kristálycukor helyett használhatunk barna cukrot vagy nádcukrot is, de akár mézet is, vaníliás cukor helyett pedig vanília kivonatot. A kiwit helyettesíthetjük vagy bővíthetjük más exotikus gyümölcsökkel, pl. banánnal, ananásszal, mangóval.
Kiváló reggeli tud lenni. Ez a mennyiség kb. 4 adagra elég, előre elkészíthető és reggelente elfogyasztható, a hűtőben 2-3 napig eláll. Sokkal finomabb, mint a boltban kapható gyümölcsrizsek, arról nem beszélve, hogy sokkal egészségesebb is. És igazán nem tart tovább elkészíteni, mint elmenni a boltba.

2011. április 2., szombat

Káposztás pogácsa


Megint nagy arcoskodok egy kicsit, ez a pogácsa ugyanis remek sörkorcsolya, csak úgy szánkázik le tőle az ember torkán az italocska :). Macerás elkészíteni, viszont le lehet fagyasztani, úgyhogy érdemesebb belőle nagyobb mennyiséget készíteni és akkor a nyári kerti partik alkalmával mindig van mivel kínálni a vendégeket addig is, amíg a húsik megsülnek.

Hozzávalók
70 dkg fehér fejes káposzta
4 ek olaj
5 ek cukor
1 nagy fej vöröshagyma
egy mk őrölt bors
2 ek só
1 kg finomliszt
8 dkg sertészsír
2 tojás + 1 a kenéshez
5 dkg friss élesztő
5 dl tej


Sütőcske
Jó tudni, hogy ez egy leveles tészta lesz, szóval tutti pepecs munka, erre nem árt lelkileg is rákészülni. 
Először is a tölteléket készítem el, mivel ennek hűlnie kell, csak úgy lehet a tésztába tölteni. Tehát a káposztát megpucolom, azaz lehántom a külső szottyos leveleit, negyedekre vágom és megreszelem. A torzsáját nem vágom ki előre, mert annál fogva jóval könnyebb reszelni, a végén lényegében csak az marad a kezemben, amit a jó munka eredményeként elropogtatok (nagyon egészséges). Egy fazékban az olajban megolvasztom a cukrot, és ha már szép karamell színű, akkor hozzáadom az apróra vágott vöröshagymát. Csak kb. egy percig pirítom, és már mehet is hozzá a káposzta, ami most még rengetegnek tűnik, de össze fog jócskán esni, szóval no problem. Megkutyulom, ízesítem egy ek sóval és a borssal, lefedem, a lángot alatta a legkisebbre veszem és dolgára hagyom. Úgy 5 percenként ránézek és kutyulok rajta egyet. Bő húsz perc múlva kész, célszerű valami hideg helyre rakni, hogy gyorsabban meghűljön, sőt e célból a főző edényből is érdemes eltávolítani.
Amíg a káposzta hűldőgél, addig összerakhatom a tésztát. A jó leveles tésztának szintén a titka a levegősség, szóval lehet rögtön a liszt átszitálásával kezdeni a műveletet. Ja és persze az élesztőt is meg kell futtatni, úgyhogy tőlem akár azzal is lehet kezdeni. Na szóval: a tejbe egy csipet cukor kerül, majd testmelegre melegítem (azaz akkor jó, ha incipinci ujjamat beledugva se nem hideg, se nem meleg), és belemorzsolom az élesztőt. Az egész cuccost 50 fokra melegített sütőbe teszem, hogy rendesen fel tudjon futni. Vissza a liszthez: megy hozzá a másik evőkanál só és a zsír, a tojások, majd ha az élesztő is szépen felfutott, akkor az is (ha nem futott fel szépen akkor is, büntiből). Az egészet nagy mozdulatokkal összegyúrom, hogy szép sima legyen, de nem kell úgy kidolgozni, mint egy kalács tésztát, csak mint egy sima kelt tésztát, azaz a tenyerem belső felével magamtól eltolva, majd visszahajtva, majd eltolva, majd visszahajtva, majd eltolva, stb. simára dolgozom ki. Ha ez megvan a dagasztó tálat alaposan meglisztezem, a tésztát belerakom, a tetejére is szórok egy kis lisztet, lefedem egy konyharuhával és visszateszem a meleg sütőbe. Újabb 50 perc pihi.
A pihi leteltével csodásan megkelt buci vár rám a sütőben, amit fél centi vastagra nyújtok. Ekkorra már tuttira kihűlt a káposzta, úgyhogy azzal egyenletesen megkenem a tetejét, majd meghajtogatom, először az egyik oldalát kétharmadig befele, aztán a másik oldalát rá. Aztán az alját kétharmadig befelé, aztán a tetejét rá. Újabb 15 perc pihi.
Eztán újabb kinyújtás következik. Sajnos a káposzta némileg biztosan vizes, ezért itt-ott kilukad majd a tészta a szélénél és akár a közepén is, ahol a káposzta szökni próbál, szóval ez a művelet ragacsos lesz, de nem szabad kétségbe esni tőle. Annak elkerülése érdekében, hogy ne ragadjak végérvényesen a tésztához bőségesen szóróm a tetejét és az alját is nyújtás közben. Az elszökdöső káposztát a tetejére lehet kenni a következő hajtogatás előtt (vagy egyszerűen meg is ehetem, ez úttal ez utóbbit választottam, egyébként sem árt folyamatosan meózni). Szóval ismét hajtogatás jön, a már előbb részletezett módszertan szerint. Még további 15 perc pihi, ígérem több már nem lesz.
A végén ismét fél centi vastagra nyújtom (sajnos a ragadás itt is felléphet, szóval ekkor is kell bőven  és folyamatosan lisztezni) és közepes méretű pogácsa szaggatóval cincálom meg. A pogikat sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, a tetejükre egy felvert tojást nyalok (nem darabonként, hanem összesen), és 170 fokos sütőben bő 20 perc alatt isteni ropogósra sütöm őket. Jöhet a sör és a parti!

Tipp
Aki annyira wellness életet folytat, az természetesen használhat a sertészsír helyett margarint, de nyilván nem lesz ugyanaz az eredmény. Viszont vajjal ne próbáljuk meg helyettesíteni, köze nincs ehhez a recepthez.
A lehulló tészta darabokat nem szabad újra gyúrni, mert így elvésznek a levelek. Na de kidobni sem érdemes őket, hiszen igen finomak, tehát a legegyszerűbb megoldás, ha ezeket is besorakoztatjuk a szaggatott pogácsák mellé a tepsibe. Egyébként esküszöm ezek még jobbak, mint a pogácsák, én már el is határoztam, hogy legközelebb csak ilyeneket fogok csinálni.
Ha nagyobb mennyiséget készítünk azzal a célzattal, hogy lefagyasszuk, akkor 10 perc elősütés után vegyük ki a sütőből, hagyjuk teljesen kihűlni, és légmentesen záródó edényben tegyük a fagyasztóba. Amikor elővesszük csak úgy fagyottan be kell tenni a sütőbe 170 fokra, 15 perc alatt kész a friss, ropogós hamuba sült pogácsa.

2011. április 1., péntek

Rácsos linzer




Nagyképűvé avanzsálásom alkalmából jöjjön egy olyan recept, amivel mindannyian arcoskodhadtok :). Merthogy ahhoz képest, hogy milyen könnyű elkészíteni oltári sikeretek lesz vele. Ezt leteszteltem, úgyhogy tuttira mondhatom.




Hozzávalók
34 dkg kocka margarin
40 dkg finomliszt
1 csomag sütőpor
26 dkg cukor
16 dkg rétesliszt
2 tojás
5 ek sárgabarack lekvár

Sütőcske
Legelébb a két féle lisztet egy tálba ömlesztem, majd hozzá kockázom (kb. 1x1 centisre) a margarint, beleütöm a két tojást, zutty be a cukor, sütőpor, majd jöhet az összedolgozás. A technika: először az ujjaimmal morzsolgatom a vajas cuccost, majd ha már elkezd összeállni nekiesem a tenyeremmel. Tudom, hogy nagy a kísértés, hogy egy kis hideg vízzel rásegítsünk, mert nagyon omlósnak látszik, de bírjuk ki, mert a nélkül is szép lassan össze fog állni, és így viszont nem lesz ragacsos. Na persze, ha nagyon makacs, akkor rásegítek én is egy kicsikét...
A gyúrást a hagyományos módszertannal kell végezni: nyomás a tenyerünk csuklós végivel, aztán visszahajtás, aztán megint nyomás, megint hajtás, és imigyen tovább. Ha szépen összeállt, akkor fél óra pihi jön a hütőben (már mint a tésztának, én nem ülök bele).
A nyugiszünet letelte után a tészta egy harmadát leválasztom, ez lesz a rács alapanyaga. A két harmadot pedig két folpack csík között egészen vékonyra nyújtom (úgy kb. 3-4 mm). Azért célszerű a folpackot használni, mert így biztosan nem fogok a miatt sírni, hogy az egész tészta lekötött a nyújtó deszkára, ráadásul a tepsibe is lényegesen könnyebb átemeli (de persze nem hagyom rajta a fóliát, nem tenne túl jót a bukéának). Ez a tészta mennyiség egy rendes sütőtepsit simán ki kell, hogy béleljen (azaz azt a tepsit ami a sütőben faltól falig ér). Eztán megkenem a mama féle legcsodálatosabb házi barack lekvárral, majd jöhet a rácsozás. 
Aki kis korában sokat gyurmázott, annak gyerekjáték lesz. Aki nem, de vannak gyerekei, az is szerencsés, befoghatja őket a feladatra. Ami a lényeg: ha kissé ragacsos a tészta egy kis liszttel rugalmassá tehetjük és így már igazn könnyű lesz sodorni. Ja és nem kell kétségbe esni, ha a szálak imitt-amott szétszakadnak, a toldozgatás-foltozgatás a sütés után nem fog látszani. Meg egyébként sem fog senkit sem érdekelni. Na szóval a szálakat először az egyik, majd a másik irányból sréhen pakolom fel a megkent tésztára, és nem kenek a tetejére semmit sem. 
Uzsgyi vele a sütőbe, 165 fokon 25-30 perc alatt lesz szép barna. Természetesen a sütőpor miatt megkel. Most már csak meg kell várni, hogy kihűljön annyira, hogy meózni lehessen. Szerintem a szélei a legjobbak :).


Tipp
Természetesen most is megállja a helyét az az állítás, hogy a margarin helyett használhatunk vajat, ha futja rá. És természetesen akinek nincs akkora mázlija, hogy az én mamám féle sárgabarack lekvárral rendelkezzen, az egészen nyugodtan használhat bármilyen jól kenhető lekvárt, azzal is biztosan tökéletes lesz.
Felszelve és dobozba téve akár egy hétig is eláll, feltéve hogy senki nem tudja, hogy ott van. Különben reménytelen eset.

2011. március 23., szerda

Heringsalátás pástétom



Ehhez a recepthez az ötletet Agádi Zsuzsitól kaptam, mert az ő vendégváró szendvicsük ihlette, azt fejlesztettem tovább. Szerintem pazar az ötlet, hogy a saláta öntetet némi zselatinnal elkeverve formába töltjük a salátát, hagyjuk megdermedni és aztán úgy szolgáljuk fel, hogy az összes vendégnek leessen az álla. Ugyanezt a módszertant alkalmaztam a saját, kedvenc heringes salátámnál.


Hozzávalók
2 teljes ecetes hering filé
6 db csemege uborka
negyed kígyóuborka
egy fej lilahagyma
egy nagy fej krumpli
1 főtt tojás
1 kis pohár tejföl
1 ek mustár
3 ek majonéz
1 ek cukor
1 dl a hering ecetes levéből
2 ek étkezési zselatin


Főzöcske
A krumplit megpucolom és kb. fél centis kockákra aprítom. Ez a méret lesz az etalon, mindent ekkorára fogok felvágni. A feldarabolt burgonyát egy edénybe teszem, felöntöm vízzel, alaposan megsózom és tűz fölé teszem, hogy megfőjön. Hozzá dobom a tojást is, kábé egyszerre kész is lesznek (az apróra vágott krumpli max. 10 perc alatt megfő annyira, hogy puha legyen, de még ne essen szét). Na szóval amíg ezek főnek mindent felaprítok az etalon méretre, kivéve a lilahagymát, amit egészen apróra kell felvágni. Minden mehet egy tálba, ha megfőtt a krumpli, akkor az is, illetve a megpucolt és minden dimenziójában felszelt kemény tojás is.
Elkészítem a pofon egyszerű öntetet: a tejfölt, a majonézt és a mustárt a cukorral addig keverem, míg ez utóbbi teljesen fel nem olvad benne. Az ecetes levet a mikróban pár perc alatt egészen forróra melegítem, majd kiveszem és az étkezési zselatint csomómentesre keverem benne. Ez mehet az öntethez, elkeverés, majd az öntet a saláta alapanyagokra, ismét elkeverés. 
Ezután már csak a kiporciózás van hátra. Én ezúttal flancoltam, és mini kuglóf formákban töltöttem, így igazán elegáns előételt kaphatunk, de lehet egyszerűen egy gyümölcskenyér formába is tölteni és dermedés után szeletekre vágva tálalni. Akár így, akár úgy, mindenképpen főnyeremény: pazar íz és tálalás.

Tipp
Az eredeti recept lényegében a francia saláta bármely variánsaira épít, miközben elegáns szervírozást biztosít. Így értelemszerűen a hozzávalókat is ízlésünk és kedvünk, és az otthon fellehető hozzávalók függvényében variálhatjuk. Még egyszerűbben és gyorsabban elkészíthető pl., ha fagyasztott zöldségkeveréket használunk.
Ha ragaszkodna a pástétom a formához, akkor az edényt merítsük pár percre forró vízbe, így könnyebb lesz jobb belátásra bírni és kicsalogatni.
Aki irtózik a kocsonya állagú ételektől elkészítheti a hering salátát hagyományos módon is, ez esetben egyszerűen kimarad az öntetből a zselatin. Egyszerűen nyakon öntjük a salátát az öntettel és már fogyaszthatjuk is.

Szedres kalács

A saját sütésű kalács mindig nagy öröm. Egyrészt a két kezünkkel dagasztott tészta mindig páratlan sikerélmény, másrészt ebben aztán tutira nincs semmilyen állagjavító és állagtartósító. Ez persze nem jelenti azt, hogy egy-két nappal a sütés után ne tudna ugyanolyan sikerélményt okozni, mint a bolti. Arról nem is beszélve, hogy lényegesen alacsonyabb költséggel elérhető az eredmény (pofátlanság, hogy manapság mibe fáj egy fél kiló kalács a péknél!). Ha viszont már a sima saját kalácsra is ráuntunk, akkor itt egy remek tipp, hogy hogyan lehet tovább turbózni a dolgot.

Hozzávalók

18 dkg finomliszt
1,5 dkg élesztő
2,4 dkg cukor
1,2 dl tej
1 tojássárgája
0,5 ek olaj
3 evőkanál szederlekvár
+ fél deci tej
1 ek cukor

Sütőcske
Először is megjáratom az élesztőt a szokásos módon: a tejbe beteszem a cukrot, majd pici lábosban testmelegre hevítem (akkor jó, ha a pici ujjamat beledugva se nem hideg, se nem meleg), végül az élesztőt belemorzsolom, és az egész cuccost a sütőbe teszem, ahol 50 fokon negyed órát pihiztetem.
Közben a lisztet tálba szitálom, hogy rendesen meglevegőzzön, és a piszkot kirostáljam belőle. Hozzáadom az egy szem tojássárgáját, az olajat, a cukorkát, majd ha kifutkosott az élesztő, akkor azt is.
Na most jön a munka érdemi része és neheze, a szokásos dagasztás. A kalács tésztának a titka az alapos kidolgozás, simának és hólyagosnak kell lennie. Ehhez a megfelelő módszertan, ha a tésztát alulról felfelé irányuló, sűrű és szapora mozdulatokkal megemelgetem, mintha megpróbálnám kiemelni a tálból. Nem kell megijedni, ha a tészta ragad, mint a fene, ebből a makacsságából úgy jó 7-8 perc után engedni fog, ahogy kezd egyre simább lenni, úgy fogja elengedni a tálat is. Amikor már jó a tészta azt veszem észre, hogy a tészta elengedi a tálat és a kezemben marad. Ekkor két csipet lisztet még rászórok, azzal leheletnyit átgyúrom, de csak annyira, hogy az ujjaimra ragadt tészta maradékokat is el tudjam távolítani. Ezután a tál alját alaposan meglisztezem (hogy ne kelljen majd külön imát morzsolni ahhoz, hogy a tésztát kelés után majd ki tudjam könyörögni belőle), belerakom a cucit, a tetejét is megszórom, letakarom egy konyharucival és beteszem az előmelegített sütőbe. 50 perc pihi jön ezután a tésztának és nekem is.
A pihi letelte után édes kis buci vár rám a konyharuha alatt. Kiborítom a pultra (én nem használok nyújtódeszkát de aki igen, az azt varázsolja elő) és három részre osztom. A tészta gombócokat egyesével hosszú nyelvekre nyújtom, azaz egy arasznyi szélesre és kb. két és fél arasznyi hosszúra. Jöhet rá egy evőkanál lekvár, amit finoman elsimítok rajta, majd a simító kanálról a maradékot lenyalom. A megkent nyelvet a hosszabbik szélénél fogva feltekerem, ez lesz a kalács egyik fonata. Ugyanezzel a módszertannal a másik két fonatot is elkészítem, majd megfonom a kis cofomat. Jelen pillanatban gyenge kis szotyadt valaminek tűnik, de ez még fog bőven kelni., szóval nem aggódom Elővarázsolok egy nem bordázott, szögletes gyümölcskenyér formát és lágyan belefektetem. Újabb letakarás és pihi következik a sütőben 20 percre. Eztán leveszem a konyharuhát, a hőfokot feltekerem 165 fokra és 30-35 percet adok neki, hogy lágybarnára süljön.
Amikor kész, kiveszem és a fél deci tejben feloldott egy evőkanál cukorral megkenem még forrón. És alig várom, hogy kihűljön és felszelhessem.


Tipp
A kalácshoz használhatunk bármilyen más lekvárt is, a lényeg, hogy sűrű legyen, így lehet szépen a tésztába tölteni. A lekvár tartósan puhává teszi a tésztát, így napok múlva is ugyanazt az állagot élvezhetjük, megkenni sem kell semmivel, hogy könnyen lecsússzon a torkunkon.
Ez az adag egy gyümölcskenyér formát tölt meg, sütés közben szépen megemelkedik. Csinálhatjuk a kalácsot dupla mennyiségből is, és a formát sem muszáj használni, egyszerűen csak megfonjuk és sütőpapírral bélelt tepsibe fektetve megsütjük, az eredmény így is tökéletes lesz.