2011. május 8., vasárnap

Húsvéti kalácsvirág


Ezzel a kalács variációval virágba borul a húsvéti terülj-terülj asztalkám. A hagyományos kalács tészta különleges megjelenési formája - ha lehet - még jobban ünnepivé varázsolja az ünnepet. Akit pedig nem annyira az ünnep izgat, mint a pocakja, annak sem kell aggódnia, mert nagyon finom ez a süti.



Hozzávalók
30 dkg finomliszt
2,5 dkg friss élesztő
14 dkg cukor
2 dl tej
csipet só
2 tojássárgája
1 ek olaj
12,5 dkg margarin
1 csomag vaníliás cukor
másfél ek kakaópor (cukrozatlan)

Sütőcske
Hagyományos kelt tésztát kell készíteni, tehát legelőször a szokásos módon az élesztő felfuttatásával kell kezdeni. A tejet test melegre melegítem (tehát akkor jó, ha a legkisebb ujjacskám hegyét beledugva se nem hideg, se nem meleg), egy csipet cukrot beleszórok és belemorzsolom az élesztőt. A sütőt 50 fokosra melegítem, és az élesztőt belerakom, hogy ellenőrzés alatt futkoshasson. Ezután a tészta többi hozzávalóját is összekészítem. Elsőnek a liszt kerül porondra, amit szintén a szokásos módon átszitálok egy tálba. Hozzáadok egy tojássárgáját, 4 dkg cukrot, a csipet sót és az olajat. Amikor felfutott az élesztő, akkor azt is hozzáadom és nekigyürkőzöm a dagasztás ember próbáló feladatának. Kalács tésztát dagasztani kemény munka, legalább 7-8 percig kell dolgozni vele, és igazából nem lehet konyhai berendezésre sem bízni, mert nem mindegy a technika, amire ezek az intelligens eszközök nem képesek, bármilyen okosak is. A megfelelő módszertan a következő: az összeszorított ujjammal a tészta alá nyúlva, alulról felfelé emelve kell dagasztani, mintha a tésztát ki akarnám emelni a tálból. Ezeknek a mozdulatoknak gyorsnak és sűrűeknek kell lenniük. Az első 5 percben a tészta még csak egy ragadós massza, de munka közben szép lassan kezd majd elválni a táltól és az ujjamtól is, és kezd szép sima és hólyagos lenni. A 8. perc után ha még mindig ragad akkor egy csipet liszttel segítek neki, hogy jobb belátásra térjen. Kikotrom a tálból, amit alul alaposan kilisztezek, hogy a tészta majd lehetőség szerint ne ragadjon bele, tehát a lisztezett tálba vissza a tésztát, tetejére is pici liszt, letakarom egy konyharuhával, majd mehet vissza az egész a fincsi meleg sütőbe háromnegyed órára.
Ezalatt a virág töltelékét elkészítem. Ehhez a szobameleg margarint egyneműre kikeverem a maradék cukorral, a vaníliás cukorral és a kakaóporral. Most jöhet nekem is egy kis pihi.
45 perc múlva előveszem a tálat a sütőből, kiborítom a tésztát a meglisztezett munkalapra és átgyúrom, majd téglalap alakúra nyújtom. A téglalap rövidebbik oldala kb. 20 centi, a hosszabbik 40. A kinyújtott tészta tetejét egy kenőkés segítségével megkenem a töltelékkel, majd a hosszabbik oldala mentén feltekerem. Így egy kb. 40 centi hosszú tekercset kapok, aminek a két végét levágom, hogy egyenes legyen, majd összeillesztem őket. Imigyen a kukac a farkába harapott, és én egy koszorút kaptam. Na most jön a varázslat. A koszorúban kb. 7-8 centi távolságokra bemetszéseket ejtek a külső pereme felől (de nem vágom át, a belső ívnek egyben kell maradnia), ezek lesznek a szirmok. Egy kés segítségével minden szirmot kifordítok, hogy a csigaforma felülre kerüljön, jól látható legyen. Íme a kalácsvirág.
Az utolsó harci feladat, hogy ezt az egészet egy margarinnal alaposan kikent, vagy szilikonos sütőlappal kibélelt (én most ez utóbbit választottam) tepsibe emelem, és visszateszem a még mindig csak meleg sütőbe további 20 percre kelni, mert most még elég csoffadt szegényke (nem árt konyharuhával letakarni, hogy ne száradjon ki). 20 perc múlva egy marha nagyra nőtt virág kacsint rám a sütőből. Ekkor megkenem a felvert másik tojássárgájával, a hőcentit feltekerem 150 fokra (légkeveréses fokozat), és bő fél órát sütöm, majd besöpröm az elismerő dicséreteket.

Tipp
A sütéshez nagy tepsit válasszunk, mert csalóka keletlenül a virág, viszont sütés közben óriásira fog nőni. Frissen és másnaposan is kiváló. A szervírozásnál a legegyszerűbb, ha szirmokat vágunk.
Kakaós helyett fahéjas tölteléket is készíthetünk, de a fahéjból max. 1 csapott evőkanállal tegyünk a masszába, mert nagyon erős fűszer.
A tetejét tojássárgája helyett cukros tejjel is megkenhetjük (1 ek cukor 3 ek tejben feloldva).
Ha nem akarunk flancolni, akkor hagyományos kalácsot is csinálhatunk ugyanebből a receptből. Itt lényegében csak a formázás tér el, minden más változatlan. A kelesztés után a tésztát három bucira osztom, egyenként nyújtom ki (ugyanolyan arányú téglalapokra), kenem meg és tekerem fel őket. Így három tekercset kapok, amit hagyományosan megfonok. Innentől az újabb kelesztés, sütés már ugyanaz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése