2010. november 18., csütörtök

Paraszt tarhonya



Ez egy igazi klasszikus, egyszerű, olcsó és mégis tartalmas egytálétel, ami kifejezetten jól esik az ember lányának, ha itt a tél. Szinte kötelező hozzá a saját készítésű káposzta saláta, ami a magas C-vitamin tartalma miatt támogatást tud adni a szervezetünknek a megfázás elleni küzdelemben így télvíz idején.



Hozzávalók
fél csomag tarhonya
4-5 szem burgonya
20 dkg parasztkolbász
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
5 dkg zsír szalonna
1 ek édes piros paprika
só, őrölt bors
1 ek paprika krém
tejföl

Főzőcske
Mivel ez egy klasszikus magyaros étel, az elkészítést is a klasszikus módon kell kezdeni: a szalonnát és a vöröshagymát felaprítom, a szalonnát lepirítom, majd hozzáadom a hagymát és üvegesre párolom rajta. Eközben megpucolom a burgonyát és apró kockákra vágom a kolbásszal együtt. Ha már jó a hagyma lehúzom a tűzről és megszóróm a pirospaprikával. Elkeverem és rögtön mehet hozzá a burgonya és a kolbász is, majd nyakon öntöm annyi vízzel, ami bőségesen ellepi. Hozzáadom a zúzott fokhagymát, a paprikakrémet, és megborsozom, de meg még nem sózom. Lefedem és kis lángom fél puhára főzőm a burgonyát. Ha már majdnem jónak ítélem jöhet a kóstólás, és a sózás (azért csak ekkor, mert a kolbászból fognak fűszerek kifőni, és ezekkel együtt nem tudni mennyi só is, valamint a paprikakrém is sós szokott lenni). Ekkor jöhet hozzá a tarhonya és még víz bőségesen (nem elég ha ellepi!), majd vissza a fedő a tetejére. A metodika a következő: a főzőlében megfőtt tarhonya százszorta finomabb lesz, mintha külön főzőm meg, és úgy keverem hozzá. Aki nem hiszi tegyen egy próbát!
Főzés közben azért folyamatosan figyelem és kevergetem. Egyébként ehhez nem kell olyan sok idő: az újraforrástól számítva 5-6 perc főzésnél van a félidő, ekkor lekapcsolom alatt a lángot, visszateszem a fedőt és hagyom, hogy a maradék főzőlevet a tészta magába szívja. Úgy a jó, ha még egy kicsit szaftos, de nem úszik benne. Tejföllel gazdagon meglocsolva és a saját készítésű káposzta salátával lesz tökéletes.

Hozzávalók a salátához
1 fej lila káposzta (lehet fehér is)
1 mk köménymag (őrölt is lehet)
3 ek ételecet (10%-os)
3 ek kristálycukor
1 kk só

Főzőcske
Először azzal kezdem, hogy fél liter vízben elkeverem a köménymagot, a sót, az ecetet és a cukrot, majd az egészet egy fazékban felteszem a tűzre.
Aztán - amíg ez melegszik - jöhet az aprítás: a káposzta külső szottyos leveleit leválasztom, félbevágom, kitorzsázom (ez finom falat, tele C vitaminnal, el szoktam ropogtatni), majd vékonyan felszeletelem (lehet uborkagyaluval is).
Ha az ízesített víz felforrt az egésszel nyakon öntöm a felaprított, tálba tett káposztát, lefedem és így hagyom kihűlni. Mire kihűl magába szívja az ízesítők zamatát és már fogyasztható is.

Tipp

A paraszt tarhonyát fokozhatjuk azzal, ha igazi lecsós pörkölt alappal készítjük el, azaz mielőtt beletennénk a burgonyát és a kolbászt egy kis paradicsommal és paprikával dúsítjuk az alapot. Külön ajánlom kipróbálni a receptet bográcsban azoknak, akik szeretnek a természet lágy ölén főzőcskézni, mert a szabad tűzön készített változatnak valami eszméletlen jó füstös aromája lesz. Ha valaki szereti és bírja a csípőset, az a paprika krémből válasszon erős fajtát, de a piros paprika is lehet csípős.
A káposzta saláta hütőben akár egy hétig is eláll (már ha marad belőle), úgyhogy érdemesebb belőle nagyobb adagot készíteni.

1 megjegyzés: