A népi hagyomány szerint, aki Márton napon libát eszik, annak az eljövendő esztendeje bőséges lesz. Nos, nem mintha komolyan hinném, hogy tényleg ezen múlik a dolog, azért egy évben legalább egyszer mindig megengedem magamnak ezt a luxust, és sosem szalasztom el, hogy ezen a napon libát egyek.
Hozzávalók 2 főre
2 libacomb
só
majoranna
Főzőcske
A liba lényege, hogy nem kell túl spirázni. A húsa finom, ízletes, így vétek túlfűszerezni. Azzal kezdem, hogy combokat megfosztom a zsíros részektől, de a bőrét feltétlenül rajta kell hagyni. A levágott zsírját apró kockákra vágom és kisütöm a tepertőt. A kisült zsírra a köretnél szükség lesz.
Amíg a tepertő sül a combokat lemosom, sóval és majorannával fűszerezem (ne sajnáljuk!), és egy hőálló edénybe vagy tepsibe teszem őket. Kis vízet öntök alá, alufóliával letaparom és sütőbe tolom. A hőfok beállítása itt sarkalatos kérdés. Mindenképpen alacsony hőfokon, lassan és sokáig kell sütni, ha azt szeretnénk, hogy puha és omlós legyen, és ne száradjon ki. Szóval légkeveréses sütőben max. 150 fokra, sima sütőben 165-re. Az alacsony hőfok egyben azt is jelenti, hogy türelemmel kell lennünk az elkészítés során, legalább 2 óra kell neki a fólia alatt. A 2 óra elteltével egy hústűvel megnézem, hogy milyen az eredmény: ha a csont mellett könnyedén besiklik, akkor már tökéletesen puha.
Ez után már csak annyi a dolgom, hogy ropogósra varázsolom a bőrét. Vagyis leveszem a fóliát, a sütő hőfokát feltekerem 200 fokra, meglocsolom a kisült zsírral a combokat és még 5 percre vissza tolom. Nem többre, hiszen nem akarom a fáradtságos munkával puhává főtt húst kiszárítani.
Komolyan mondom, beszarás finom!
Köret
Azt hiszen azt senkinek sem kell mondani, hogy a liba klasszikus körete a párolt lila káposzta. Ez most az én változatom, ahogy én szeretem.
Hozzávalók
1 fej lila káposzta
2 fej lila hagyma
2 ek liba zsír
4 evőkanál cukor (lehet barna is)
pici só
1 mk őrölt kömény
1 mk őrölt bors
Főzőcske
Természetesen amíg a libacombok sülnek bőven van idő a köret elkészítésére. Először is vékony csíkokra várom a káposztát, és félkarikára a lila hagymát. A káposztát én nem szoktam reszelni, mert úgy szeretem, ha darabos, és nem pépes.
A tepertőből kisült libazsírból 2 evőkanálnyit egy nagy edényben felemelegítek. Ha már meleg belerakom a cukrot, amit megkaramellizálok a zsírban. Ha már világos barna, akkor mehet bele először a lila hagyma, utánna a káposzta, majd a fűszerezés: só, bors, őrölt kömény. Gyors keverés után lefedem és alacsony lángon fedő alatt hagyom párolódni. A káposzta rengeteg levet fog engedni és össze is fog esni rendesen. Kb. 20-25 perc kell neki a fedő alatt, de azért közben is többször ránézek és megkavarom, illetve megkóstolom, hogy nem kell-e utánna fűszerezni. Ha már majdnem teljesen megpuhult, akkor leveszem róla a fedőt, a kiengedett levét elfőzőm alóla, és kész.
Tipp
A tepertő jutalom falat, ami a szakácsé: a másnap reggeli során egy kis újhagyma és friss kenyér társaságában fogom elfogyasztani. Ugyanez lesz a sorsa a tepertőből kisült, és a körethez fel nem használt maradék liba zsírnak is :P.
A káposztát lehet kevesebb cukorral is készíteni, én azonban úgy szeretem, ha jó édes. Továbbá van aki kicsit savanyítva is szereti, ez esetben a legvégén egy evőkanál étel ecettel vagy citrom lével lehet még ízesíteni.
Hála a Tesco-nak és a hétfői hústurkálónak, ezt is elkészítettem. Persze a káposzta nélkül, viszont raktam a husi mellé almát, hagymát, fokhagymát és azt eszegettük mellé. Nagyon fincsi lett!
VálaszTörlés