2010. november 29., hétfő

Niki-féle chilis bab

Ez egy már rengetegszer kipróbált, és minden alkalommal tuttira bevált recept, szintén viszonylag gyorsan összedobható (főleg, ha minden hozzávalóból van odahaza), és kétség nélkül állíthatom, hogy minden tökös fickót levesz a lábáról. A körettől lett saját kreáció, a csípős fűszeres étel a szénhidráttal párosítva mindenkit felpörget.


Hozzávalók
30 dkg darált hús
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
olaj
1 szál (bátrabbaknak 2) piros chili
pirospaprika, bors, só
15 dkg fagyaszott kukorica
1 paradicsom konzerv
1 vörösbab konzerv
20 dkg reszelt sajt
1 pohár tejföl
1 ek ételízesítő
25 dkg szarvacska tészta

Főzőcske
A kezdés a szokásos: a hagymát leaprítom és megfonnyasztom az olajon, ha már üveges mehet rá a darált hús, amit egészen morzsalékosra kell piritani. Ekkor mehet rá a felaprított chili és a fokhagyma. Figyelem, a chili nem a magoktól erős, hanem a magok mellett, belül futó fehér erektől. Szóval, ha könnyíteni szeretnénk az erősségen, akkor ezeket kell eltávolítani. Ja, és a chilis kézzel senkinek ne jusson eszébe a szeméhez nyúlni, és az aprítás után azonnal mossunk kezet.
Ha már kész a hús, akkor mehet bele a felaprított paradicsom konzerv és fűszerezem a sóval, borssal, pirospaprikával. Amikor a paradicsom szósz már kellően egynemű zsupsz bele a kukoricával és a babkonzervvel (itt mehet bele a leve is, csak jót tesz neki). Lényegében az első és leglényegesebb ezzel elem kész.
A köret szarvacska tészta, amit az előírás szerint kifőzők, leszűrök (a vízből egy merőkanálnyit felfogok), és hideg vízzel átmosok, hogy ne puhuljon tovább. Egy nagy tálban összekeverem a tésztát a visszatartott főzővízzel, a tejföllel és egy evőkanál ételízesítővel.
A tálalás metodikája: egy adag tészta, egy adag szósz a tetejére pedig egy marékkal a reszelt sajtból. Tádám!

Tipp
A darált hús eredetileg tiszta marha, de én jobb szeretem, ha fele marha, fele sertés, mert a marha önmagában elég száraz. Persze aki egyiket sem favorizálja választhat baromfit is, de ha a pasit akarjuk megnyerni, akkor ezt nem javaslom.
Ha valaki nem szereti a nagyon csípőset (speciel én), akkor friss chili helyett tehet bele chili port, vagy erős pistát, és abból is csak szolidan.
A sajtból a szájunk íze szerint bármi jöhet, pl. gouda, edami vagy a hagyományos trappista, a lényeg, hogy max. félkemény sajt legyen, ami úgy jó, ha istenien ráolvad a tetejére.
Paradicsomkonzerv helyett használhatunk paradicsom pürét is, de ekkor még vízzel is fel kell önteni, hogy legyen szaftja bőségesen.

Tejszínes karfiolleves





Szezonja van a karfiolnak, aminek önmagában is olyan markáns az íze, hogy nem kell nagy varázslat ahhoz, hogy finomat alkossunk belőle. Ez ismét egy gyorsan elkészíthető recept a dolgos hétköznapokra.



Hozzávalók
fél fej karfiol
1 fej vöröshagyma
pici olaj
2 dl főzőtejszín
3 leveskocka
20 dkg finomliszt
1 tojás


Főzőcske
A karfiolt apró rózsákra szedem (lehet fagyaszottat is használni, így még gyorsabban elkészül, mert a fagyaszott zöldségnek szinte semmi főzési idő nem kell, mivel a fagyasztás némileg megroncsolja a rostokat). A hagymát picire aprítom és megpunnyasztom az olajon. Ha már üveges, akkor rádobom a karfiolt, egy icipici vízet öntök alá, beledobom a leveskockákat, lefedem és puhára párolom.
Amíg szottyad a karfiol a fedő alatt gyorsan összedobok egy kis nokedli tésztát. Ehhez 16 dkg-ot a lisztből elkeverek a tojással és kb. 2 dl vízzel.
Ha a karfiol már majdnem kész - mármint puha -, akkor felöntöm egy liter vízzel és felforralom. Ha már rotyog akkor septiben beleszaggatom a nokedlit, majd pik-pak jöhet egy kis lisztes habarás: a tejszínt elkeverem a maradék 4 dkg liszttel és két evőkanállal a levesből. Az egész zutty, mehet vissza bele, innentől már csak egy rottyantást kell várni és kész is.

Tipp
Ha valaki húsimádó, akkor gazdagíthatja egy kis csirkemellel, amit a puttyasztott hagymára kell rádobni és lepirítani, még mielőtt a karfiol belekerülne.
Akinek nincs kedve a nokedlivel pepecselni (bár én esküszön, hogy azzal a legfinomabb), az főzhet bele kész tésztát is, pl. copfocskát vagy csigatésztát. A lényeg, hogy a karfiol és a tészta mérete kb. egyforma legyen, ha nagyobb tésztát választunk, akkor a karfiolt is hagyjuk nagyobb darabokban.
Ugyanilyen finom változatot kaphatunk, ha tejszín helyett tejfölös habarást készítünk, vagy csinálhatjuk rántással is. Ez utóbbi esetben, ha a rántást egy kis pirospaprikával fűszerezzük, akkor magyaros változatot kapunk.

2010. november 18., csütörtök

Paraszt tarhonya



Ez egy igazi klasszikus, egyszerű, olcsó és mégis tartalmas egytálétel, ami kifejezetten jól esik az ember lányának, ha itt a tél. Szinte kötelező hozzá a saját készítésű káposzta saláta, ami a magas C-vitamin tartalma miatt támogatást tud adni a szervezetünknek a megfázás elleni küzdelemben így télvíz idején.



Hozzávalók
fél csomag tarhonya
4-5 szem burgonya
20 dkg parasztkolbász
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
5 dkg zsír szalonna
1 ek édes piros paprika
só, őrölt bors
1 ek paprika krém
tejföl

Főzőcske
Mivel ez egy klasszikus magyaros étel, az elkészítést is a klasszikus módon kell kezdeni: a szalonnát és a vöröshagymát felaprítom, a szalonnát lepirítom, majd hozzáadom a hagymát és üvegesre párolom rajta. Eközben megpucolom a burgonyát és apró kockákra vágom a kolbásszal együtt. Ha már jó a hagyma lehúzom a tűzről és megszóróm a pirospaprikával. Elkeverem és rögtön mehet hozzá a burgonya és a kolbász is, majd nyakon öntöm annyi vízzel, ami bőségesen ellepi. Hozzáadom a zúzott fokhagymát, a paprikakrémet, és megborsozom, de meg még nem sózom. Lefedem és kis lángom fél puhára főzőm a burgonyát. Ha már majdnem jónak ítélem jöhet a kóstólás, és a sózás (azért csak ekkor, mert a kolbászból fognak fűszerek kifőni, és ezekkel együtt nem tudni mennyi só is, valamint a paprikakrém is sós szokott lenni). Ekkor jöhet hozzá a tarhonya és még víz bőségesen (nem elég ha ellepi!), majd vissza a fedő a tetejére. A metodika a következő: a főzőlében megfőtt tarhonya százszorta finomabb lesz, mintha külön főzőm meg, és úgy keverem hozzá. Aki nem hiszi tegyen egy próbát!
Főzés közben azért folyamatosan figyelem és kevergetem. Egyébként ehhez nem kell olyan sok idő: az újraforrástól számítva 5-6 perc főzésnél van a félidő, ekkor lekapcsolom alatt a lángot, visszateszem a fedőt és hagyom, hogy a maradék főzőlevet a tészta magába szívja. Úgy a jó, ha még egy kicsit szaftos, de nem úszik benne. Tejföllel gazdagon meglocsolva és a saját készítésű káposzta salátával lesz tökéletes.

Hozzávalók a salátához
1 fej lila káposzta (lehet fehér is)
1 mk köménymag (őrölt is lehet)
3 ek ételecet (10%-os)
3 ek kristálycukor
1 kk só

Főzőcske
Először azzal kezdem, hogy fél liter vízben elkeverem a köménymagot, a sót, az ecetet és a cukrot, majd az egészet egy fazékban felteszem a tűzre.
Aztán - amíg ez melegszik - jöhet az aprítás: a káposzta külső szottyos leveleit leválasztom, félbevágom, kitorzsázom (ez finom falat, tele C vitaminnal, el szoktam ropogtatni), majd vékonyan felszeletelem (lehet uborkagyaluval is).
Ha az ízesített víz felforrt az egésszel nyakon öntöm a felaprított, tálba tett káposztát, lefedem és így hagyom kihűlni. Mire kihűl magába szívja az ízesítők zamatát és már fogyasztható is.

Tipp

A paraszt tarhonyát fokozhatjuk azzal, ha igazi lecsós pörkölt alappal készítjük el, azaz mielőtt beletennénk a burgonyát és a kolbászt egy kis paradicsommal és paprikával dúsítjuk az alapot. Külön ajánlom kipróbálni a receptet bográcsban azoknak, akik szeretnek a természet lágy ölén főzőcskézni, mert a szabad tűzön készített változatnak valami eszméletlen jó füstös aromája lesz. Ha valaki szereti és bírja a csípőset, az a paprika krémből válasszon erős fajtát, de a piros paprika is lehet csípős.
A káposzta saláta hütőben akár egy hétig is eláll (már ha marad belőle), úgyhogy érdemesebb belőle nagyobb adagot készíteni.

2010. november 14., vasárnap

Tatin torta




Ősszel van idénye a legtöbb almafajta termésének, így ezen időszakban rengeteg lehetőségünk nyílik almás sütemények készítésére. A Tatin-torta eredetileg francia recept. A fordított süteményt könnyen és gyorsan el lehet készíteni. A torta tetején a karamellás alma finom puha, míg alatta a tészta isteni ropogós.



Hozzávalók
20 dkg finomliszt
1,5 dl főzőtejszín
1 ek kristálycukor
csipet só
őrölt fahéj
4 savanyú alma
1 kk vaj
8 dkg barna cukor

Sütőcske
Azzal kezdem, hogy a lisztet egy tálba szitálom, hozzáadom a főző tejszínt, a kristálycukrot, csipet sót, és egy csipetet az őrölt fahéjból is. Az egészet összegyúrom és a hütőbe teszem szunnyadni (ha esetleg kicsit több lisztet kíván semmi gond, sajnos a pontos mennyiség mindig a liszt fajtájától, egészen pontosan a sikér tartalmától függ), amíg az almákat elkészítem.
Az almákat megfosztom a héjuktól, kicsumázom és cikkekre vágom őket. Egy serpenyőben a vajat megolvasztom, hozzáadom a barna cukrot, majd megkaramellizálom rajta. Ha kész, akkor jöhet hozzá az összes alma, amivel azonban már csak annyira melegítem, hogy a karamell az összes almacikket bevonja (vagyis nem párolom meg az almát!). Ha ez megtörtént egy kávéskanál fahéjjal ízesítem majd egy pite formában öntöm az egészet (kb. 28 cm szélesbe).
Ekkor léphet újra színre a hütőben pihenő tészta, amit ugyanakkorára kell nyújtani, mint amekkora a pite forma. Itt a legegyszerűbb, ha a tésztát 2 folpack között nyújtjuk ki, így sem az asztalhoz, sem a nyújtófához nem fog hozzá ragadni. Ha kész, mint egy dunyhával betakarom vele az alma cikkeket, és a szélét is szépen ráhúzkodom, hogy sehol se lógjon ki.
Ekkor jöhet a szent pillanat: a sütőbe tolom a cuccost, 175 fokon (légkeveréses sütőben) kb. fél óra alatt készre sütöm. Ha a tészta már kezd barnulni, akkor kész.
Kiveszem a sütőből és még azon melegében meg kell fordítani, hogy ne kössön bele a pite formába. Ennek a látványos művelete a következő: egy nagy tálat borítok a sütő formára, majd egy határozott mozdulattal megfordítom őket. Ettől lesz fordított tészta :). Így kerül az alma felülre, a tészta pedig alulra.

Tipp
A tálalás történhet keményre vert cukrozott tejszínhabbal vagy fagylalttal, de egy kis porcukorral megszórva magában is isteni.
Az eredeti recept szerint a töltelék fém nyelű vas serpenyőben készül. Aki rendelkezik ilyennel az megspórolhatja magának a pite forma mosogatását, hiszen ez esetben a tésztát rögtön a serpenyőben lévő almára boríthatjuk, és a serpenyőt rakjuk a sütőbe.

Karamellás tejberizs





Ha könnyű és egyszerű, de mégis különleges desszertre vágyom egy tartalmas étel után, akkor ez egy remek ajánlat.







Hozzávalók
1 dl fényezetlen A rizs
1 dl víz
pici só
fél liter tej
1 kk fahéj
4 evőkanál akác méz
barna cukor

Sütőcske
Először is egy sima tejberizst készítek. A rizst átmosom, lecsöpögtetem. A vízet felforralom egy edényben és hozzáadom az átmosott rizst. Kevergetve megvárom, míg a rizs magába szívja az összes vízet. Ekkor hozzáadom a tejet, majd először fedő nélkül, aztán az első 10 perc után fedő alatt kb. 30 perc alatt készre főzöm. Az első 10 percben azért nem szabad lefedni, mert akkor ki fog futni, aztán takaríthatom az egész tűzhelyet. Amíg fő azért rendszeresen ránézek és megkutyulom, egyrészt, hogy ne égjen oda az edény aljára, másrészt, ha esetleg kell még hozzá tej, akkor pótolni tudjam (a rizs fajtájától is függ, hogy mennyi tejet vesz fel, lehet, hogy a fél liter kevés lesz), az ugyanis nem jó, ha összeáll, krémesnek kell lennie.
Ha elkészült még 10 percet pihentetem a fedő alatt, majd hozzákeverem az akác mézet és a fahéjat, majd szuflé formákba kiporciózom. 2-2 evőkanál barna cukorral megszórom a tetejüket, majd sütőbe rakom őket.
Itt a sütő grill funkciójára lesz szükség. A grillezés hatására a cukor megolvad a tejberizs tetején, egy része szépen leszivárog a rizsszemek közé, a másik része, pedig barna karamellé sül a tetején. Így a végeredmény: belül forró és krémes, a tetején pedig szilárd és ropogós a karamell réteg. Kellemes élvezkedést!

Tipp
Ha szeretnénk fokozni a dolgot, akkor a tejbe rizsbe a végén keverhetünk gyümölcsöket (lényegében így gyümölcsös rizst készítünk), például ananászt, barackot, almát, kivit, stb., vagy akár csoki darabokat is.
A tálalásnál az ízek és állagok kontrasztját fokozhatjuk, ha például fagyival vagy tejszínhabbal tálaljuk. Így a meleg mellett hideg is lesz, vagyis tökéletes az összhatás. Kiváló lehet például egy gombóc citrom fagyival a tetején, ami nemcsak a hidegsége miatt ad majd isten kontrasztot, hanem a fanyarsága kellemes ellenpólusa lesz az édes, karamellás tejbe rizsnek.

Márton napi libacomb



A népi hagyomány szerint, aki Márton napon libát eszik, annak az eljövendő esztendeje bőséges lesz. Nos, nem mintha komolyan hinném, hogy tényleg ezen múlik a dolog, azért egy évben legalább egyszer mindig megengedem magamnak ezt a luxust, és sosem szalasztom el, hogy ezen a napon libát egyek.



Hozzávalók 2 főre
2 libacomb

majoranna

Főzőcske
A liba lényege, hogy nem kell túl spirázni. A húsa finom, ízletes, így vétek túlfűszerezni. Azzal kezdem, hogy combokat megfosztom a zsíros részektől, de a bőrét feltétlenül rajta kell hagyni. A levágott zsírját apró kockákra vágom és kisütöm a tepertőt. A kisült zsírra a köretnél szükség lesz.
Amíg a tepertő sül a combokat lemosom, sóval és majorannával fűszerezem (ne sajnáljuk!), és egy hőálló edénybe vagy tepsibe teszem őket. Kis vízet öntök alá, alufóliával letaparom és sütőbe tolom. A hőfok beállítása itt sarkalatos kérdés. Mindenképpen alacsony hőfokon, lassan és sokáig kell sütni, ha azt szeretnénk, hogy puha és omlós legyen, és ne száradjon ki. Szóval légkeveréses sütőben max. 150 fokra, sima sütőben 165-re. Az alacsony hőfok egyben azt is jelenti, hogy türelemmel kell lennünk az elkészítés során, legalább 2 óra kell neki a fólia alatt. A 2 óra elteltével egy hústűvel megnézem, hogy milyen az eredmény: ha a csont mellett könnyedén besiklik, akkor már tökéletesen puha.
Ez után már csak annyi a dolgom, hogy ropogósra varázsolom a bőrét. Vagyis leveszem a fóliát, a sütő hőfokát feltekerem 200 fokra, meglocsolom a kisült zsírral a combokat és még 5 percre vissza tolom. Nem többre, hiszen nem akarom a fáradtságos munkával puhává főtt húst kiszárítani.
Komolyan mondom, beszarás finom!

Köret
Azt hiszen azt senkinek sem kell mondani, hogy a liba klasszikus körete a párolt lila káposzta. Ez most az én változatom, ahogy én szeretem.

Hozzávalók
1 fej lila káposzta
2 fej lila hagyma
2 ek liba zsír
4 evőkanál cukor (lehet barna is)
pici só
1 mk őrölt kömény
1 mk őrölt bors

Főzőcske
Természetesen amíg a libacombok sülnek bőven van idő a köret elkészítésére. Először is vékony csíkokra várom a káposztát, és félkarikára a lila hagymát. A káposztát én nem szoktam reszelni, mert úgy szeretem, ha darabos, és nem pépes.
A tepertőből kisült libazsírból 2 evőkanálnyit egy nagy edényben felemelegítek. Ha már meleg belerakom a cukrot, amit megkaramellizálok a zsírban. Ha már világos barna, akkor mehet bele először a lila hagyma, utánna a káposzta, majd a fűszerezés: só, bors, őrölt kömény. Gyors keverés után lefedem és alacsony lángon fedő alatt hagyom párolódni. A káposzta rengeteg levet fog engedni és össze is fog esni rendesen. Kb. 20-25 perc kell neki a fedő alatt, de azért közben is többször ránézek és megkavarom, illetve megkóstolom, hogy nem kell-e utánna fűszerezni. Ha már majdnem teljesen megpuhult, akkor leveszem róla a fedőt, a kiengedett levét elfőzőm alóla, és kész. 

Tipp
A tepertő jutalom falat, ami a szakácsé: a másnap reggeli során egy kis újhagyma és friss kenyér társaságában fogom elfogyasztani. Ugyanez lesz a sorsa a tepertőből kisült, és a körethez fel nem használt maradék liba zsírnak is :P.
A káposztát lehet kevesebb cukorral is készíteni, én azonban úgy szeretem, ha jó édes. Továbbá van aki kicsit savanyítva is szereti, ez esetben a legvégén egy evőkanál étel ecettel vagy citrom lével lehet még ízesíteni.

2010. november 5., péntek

Póréhagymás burgonya krémleves





Nagyon szeretem a leveseket, főleg így télen, mert felmelegítik az ember szívét. Ez a leves könnyen és gyorsan elkészíthető, és pénztárca kímélő megoldás ha egy kis melegségre vágyunk egy hideg téli estén.



Hozzávalók
fél szál póréhagyma
25 dkg burgonya
15 dkg bacon szalonna
3 leveskocka
1 pohár tejföl
1 ek liszt

Főzőcske
Előszőr is a burgonya hámozás fájdalmas műveletével kezdem, majd apró kockákra vágom őket. Minél apróbbak annál gyorsabban meg fognak puhulni, szóval ha időt és energiát akarunk spórolni, akkor mindenképpen kíméletlenül kell aprítani. Ezután karikára vágom a póré hagymát, a bacon szalonnát pedig vékony csíkokra és ez utóbbi ropogósra pirítom a fazékban, amiben a leves fog készülni. Ha szép pirosra sültek egy kanállal kihalászom őket. A szalonna visszamaradt zsírjára rakom a felaprított krumplit és a póréhagymát, majd felöltöm annyi vízzel, ami ellepi. Mehet bele a leveskocka, a lángot feltekerem alatta amíg fel nem forr. Ekkor lejebb veszem és kis lángom szinte szét főzőm a zöldségeket.
Ha ez a pillanat elérkezett akkor rásegítek egy kis pürésítéssel: itt lehet használni merülő mixert, ha szeretjük hogy itt-ott azért találkozunk egész darabokkal. Ha viszont teljesen lágy, sejmes állagot szeretnénk, akkor inkább a turmixgép a javasolt, és szűrőn keresztül öntsük vissza a cuccost az edénybe. Ekkor jöhet hozzá még egy liter víz.
A záró mozzanat következik: újra felmelegítjük a levest, és közben tejfölös habarást készítünk, azaz az egy pohár tejfölt elkeverjük egy evőkanál tejföllel (csomómentesre!), hozzá merünk két evőkanállal a levesből és azzal is alaposan elkeverjük, majd folyamatos kevergetés mellett visszaöntjük az egészet a fazékba. Jöhet egy csepp kóstólás, hogy nem kell-e utánna sózni, majd az újra forrástól számított 5 perc múlva már kész is.
Tálalásnál csészébe mérjük a levest, majd a lepirított bacon csíkokkal bőkezűen megszórjuk. Remek füstös ízt ad neki. Nyami.

Tipp
Igazából ennél több liszt tényleg nem kell a habaráshoz, mert a leturmixolt krumpli egyébként is sűrít. Sőt ha valaki nem igényli, hogy a leves totál sűrű legyen, akkor ez a mozzanat el is maradhat. Vagy alternatív megoldás lehet, ha étkezési keményítőt használunk, ha például valaki liszt érzékeny. Ez esetben egy teás kanál keményítőt keverjünk el két evőkanál hideg vízben és ezt adjuk a tejfölhöz, majd a leveshez. Fontos, hogy ennél a megoldásnál, ha felforrt a leves akkor már nem kell tovább forralni, a melegítés hatására sűrít a keményítő, a forralás hatására viszont gyorsan el tudja veszíteni ezt az állagot.

2010. november 3., szerda

Tésztasaláta



A tészta salátáknak végtelen verziója létezik, én most mutatok egyet, ami gyorsan elkészíthető és tartalmas, úgyhogy nem kell mellé sült hús vagy kenyér sem, önmagában is tökéletesen megállja a helyét.







Hozzávalók 2 főre
15 dkg szarvacska tészta
1 db zöld vagy piros húsú paprika
1 fej lila hagyma
15 dkg sonka
3 tojás
10 dkg csemege uborka
1 kis pohár tejföl
fél pohár majonéz
negyed pohár mustár
2 ek cukor vagy akác méz
1 ek citromlé
1 tk fokhagyma krém

Főzőcske
Ez az étel azért nagyon klassz, mert míg megfő a tészta lényegében el is készül. Ezért azzal kezdem, hogy felteszem a tésztavízet forrni. Sót nem teszek bele, csak amikor már felforrt a víz, mert így gyorsabban eléri a forrási hőmérsékletet (energia takarékosság). Aztán nekiállok az aprításnak: kockákra vágom a paprikát és a sonkát, félkarikára a lila hagymát, karikára a csemege uborkát. Egy méretes tálban elkészítem az öntetet: a tejföl poharával mérem ki a majonézt és a mustárt is, hozzáadom a cukrot vagy mézet (egyéb erősebb mézet nem javasolok, mert nagyon rossz irányba is elviheti az étel ízét), a citromlevet és fokhagyma krémet, majd az egészet addig keverem, míg teljesen egynemű nem lesz. Ezután már borítom is bele a felaprított hozzávalókat.
Eközben már valószínűleg felforrt a víz, mehet bele a só, majd a tészta. Ama szent pillanatban, amikor a víz újra felforrt óvatosan belecsúsztatom a tojásokat is, így egyszerre lesz kész a tésztánk és a kemény tojásaink. 10 perc múlva tehát kihalászom a tojásokat és hideg vízbe rakom őket, majd leszűröm a tésztát, és ezt is alaposan átmosom hideg vízzel mielőtt a salátás tálba önteném. Ekkor jöhet az összekeverés első kardinális pillanata.
Ha lehűltek a tojások megfosztom őket a héjuktól és 1 kivételével szintén kockákra vágom őket. Ezeket is belekeverem a tálba, de már csak óvatosan, nehogy teljesen széttörjön a tojás. A maradék 1 darab kapja azt a megtisztelő címet, hogy díszítésként szolgáljon a tálalásnál.

Tipp
Itt megint csak végtelen a variációs lehetőségek tárháza. Szarvacska tészta helyett használhatunk pennét, fusilit, rövid csövet, copfocskát. Zöldség is bármi más jöhet hozzá: kukorica, uborka, póréhagyma, újhagyma, paradicsom, káposzta, zöldborsó. Sonka helyett vagy mellé mehet bele tarja, virsli, tonhal, füstölt lazac, bármilyen sajt.
A saját készítésű öntet helyet vehetünk készet is, így még tovább rövidíthetjük az elkészítési időt. Isteni lehet például egy ezer sziget saláta öntettel.

Zöldséges tükörtojás


Ha szeretnénk feldobni az unalomig elcsépelt, mégis isteni finom tükörtojást reggelire, akkor a következő recept remek megoldás lehet erre. Alig valamivel tovább tart, mégis kellemes változatoság tud lenni.









Hozzávalók 1 főre
2 tojás
fél fej lila hagyma
5 dkg bacon szalonna
zöld paprika
fél marék kukorica
ételízesítő, bors

Főzőcske
Először is azzal kezdem, hogy beizzítom a sütőt, ugyanis az étel abban fogja végleges formáját elnyerni. Ezután csíkokra vágom a szalonnát és egy serpenyőben lepirítom. Ha már jó az állaga, akkor mehet hozzá a nem egészen apróra vágott lila hagyma és a paprika, ezeket is egy kicsit megpunnyasztom rajta. Közben ízesítem az ételízesítővel, borssal, végül beleteszem a kukoricát. Itt használhatunk konzervet és mirelitet is, bármelyiket is választjuk egy pillanat kell már csak neki a serpenyőben.
Ha kész, akkor egy hőálló tálba borítom és ráütöm a két tojást és nyomás vele az előmelegített sütőbe, ahol 200 fokon 10-15 perc kell neki, attól függően, hogy a tojást állagát hogy szeretjük (én magam imádom, ha folyós a sárgája :P).
Ugye milyen egyszerű?

Tipp
A zöldségeket természetesen ízlés szerint lehet a végtelenségig variálni. Újhagyma, póréhagyma, zöldborsó, karfiol, brokkoli, sárgarépa, karalábé, bab, akármi. A szalonna helyett is lehet sonka vagy bármilyen darált hús (csak tessék alaposan lepirítani), de különböző halkonzervekkel is remek lehet (pl. szardinia, szardella, tonhal). A zöldségeket ízesíthetjük egyéb fűszerekkel (pl. majoranna, bazsalikom, oregano, rozmaring, petrezselyem), fokhagymával, mustárral, ketchuppel is.
Tovább fokozható a dolog, ha a tojás tetejét megszórjuk egy kis reszelt sajttal, istenien ráolvad a tetejére sütés közben. Ez esetben célszerűbb a grill funkciót használni a sütőben.
Kísérőnek elmaradhatatlan a friss kenyér, zsemle vagy bagett.