2011. február 14., hétfő

Sült csülök




Ezt a receptet ajánlom finnyásoknak és nem finnyásoknak. A nem finnyásoknak azért, mert nem vetik meg az olyan remek falatokat, mint a sertés csülök, a finnyásoknak azért, mert a sütés-fűzés közben úgyis megszabadulunk minden káros zsíranyagtól. Na és van még egy pár előnye ennek az ételnek: minimális vele a macera és az olcsó hús (aminek nem híg a leve!!) kategória., szóval igazi válság eledel Ja és arról se feledkezzünk meg, hogy valami eszméletlen finom.




Hozzávalók
2 alsó vagy egy felső bőrös, csontos, sertés csülök
4-5 babér levél
1 nagy fej vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
kk egész fekete bors
1,5 ek só


Főzőcske
Tudod-e, hogy mi a finom főtt hús titka? Az, hogy nem hideg vízben teszem fel főni. Ha tutti isteni finom húslevest akarok, akkor igen, akkor hideg vízben kell mindent felrakni (így főnek ki a hozzávalókból a legjobban az ízek), de ha azt szeretném, hogy a hús legyen über finom, akkor nem, nem a hideg vízbe teszem bele, hanem a forróba, így sokkal több zamat marad a rostok között.
Na ezek után nem meglepő, hogy első lépésként választok egy méretes fazekat, amiben a csülök el fog férni (úgy, hogy a víz teljesen ellepje), 2/3-ig megtöltöm vízzel és felteszem a tűzre forrni. E közben a csülköt átmosom és előguberálom a fűszereket. Amikor a víz felforrt először a fűszereket adom hozzá, a hagymákat nem kell megpucolni, mehetnek héjastul egyben bele, majd a husit is bemerítem. Nagy lángon amilyen hamar csak lehet újra felforralom, és csak akkor veszem vissza a gázt, amikor már gyöngyözik. Közepes hőmérsékleten kell főzni minimum 2 órát, mert úgy a jó, ha teljesen leválik a csontról a hús. Konkrétan ott is lehet hagyni, max. félidőben érdemes ránézni, hogy nem főtte el nagyon a levét, mert ha igen, akkor célszerű pótolni (különben egyes részek ki fognak kandikálni, és így azok nem főnek meg rendesen).
Két óra múlva, ha az Isten és a párt is úgy akarta, akkor a hús már éppen válik le a csontról. A legegyszerűbb egy húsvillával megnézni, ha a csont mellett is simán beszalad a húsba, akkor remek. Itt kell óvatosnak lenni, és a fazékból úgy kiemelni, hogy ne hulljon darabokra és a csont se essen ki belőle, mert a sütés során még szerepe lesz (én egy méretes merőkanalat szoktam használni), konkrétan ő lesz a tartórúd.
Előveszek egy tűzálló tálat, és beleállítom (nem fektetem!) a cupákot. A bőrét még alaposan megszóróm sóval, ez segíteni fog neki, hogy isteni finom ropogós legyen. A sütőt max. fokozatra feltekerem (minimum 200 fok), és légkeveréses fokozatra állítom (nem grillre!!!). Szép türelemmel kivárom, amíg tényleg fel is melegszik erre a hőmérsékletre, és csak ekkor teszem be a cuccit. Ez nagyon fontos! Nem szeretném, hogy a fáradtságos munkával megfőzött, ízes, szaftos, zamatos husi a sütőben kiszáradjon, viszont szeretném, ha bőre csuda ropogósra sülne. Ehhez mindenképpen a legmagasabb hőfok kell, hirtelen sütés, még inkább pirítás, kívül a bőre megpirul, míg belül továbbra is omlós marad, és nem szárad ki.
Kb. 10-15 perc kell neki, de itt aztán nagyon kell figyelni, mivel a magas hőfok miatt veszélyes, hogy megég, és ennél rosszabbat elképzelni sem lehetne! A bőre akkor jó, ha egy villával megkocogtatva kopog. Persze nem fog mindenütt így megsülni, de azért a nagy részénél számíthatunk rá. Megmondom őszintén, én az egészet egyben elropogtattam :P.

Tipp
Ha a főzőléből egy-két decit öntünk a husi alá, akkor a pirítás közben nem fog leégni. 
A köretet is egy füst alatt letudhatom, ha néhány szem burgonyát a főzővízhez adok és héjában megfőzök. Ha megfőtt kiveszem, megpucolom, felkarikázom ujjnyi vastagra, aztán a husi köré pakolom a hőálló tálba. Bőven sózom és borsozom, és hogy ne száradjon ki kis olajat csurgatok rá. Épp annyi idő alatt sül meg, mint a húsi.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése