2011. június 22., szerda

Cseresznyés-mandulás pite

Na, minek van itt a szezonja? Hát bizony a cseresznyének! És miért szeretjük a pitét? Mert könnyű a tésztáját elkészíteni :). Igaz ugyan, hgoy a cseresznye magozása némi pepecseléssel jár, de szerintem mindenképpen megéri a fáradtságot. Mivel az eredeti változatot Szisz egy kicsit nehéznek találta csavartam rajta egyet és elkészítettem még egyszer. Így már tökéletes.

Hozzávalók
fél kiló cseresznye (magozottan ennyi!)
2 tojás
4 dl tejföl
2,5 dl cukor
5 dl finomliszt
1 csomag sütőpor
egy marék szeletelt mandula

Sütőcske

Nos hát a cseresznyét mosás után bizony ki kell magozni, nincs mese. Ez után pedig meg kell kóstolni, hogy elég édes-e. Ha igen, akkor nem kell lecukrozni, ha nem, akkor kell (nahát!). A lecukrozást a 2,5 dl cukorból teszem meg. Nem kell ám órákat hagyni a cukorban pépesedni, mert attól csak löttyedt lesz, csak addig amíg a tésztával elkészülök.
Ehhez a tojásokat ketté választom. A sárgájához adom a tejfölt és a cukrot (mindet, ami a lecukrozás után a 2,5 dl-ből megmaradt), és addig keverem, míg a cukor fel nem olvad. Ez után hozzászitálom a sütőporral elkevert lisztet, majd keményre verem a tojásfehérjét, és a végén az is óvatosan beleforgatom. Ennyi volt a tészta elkészítése.
Veszek egy kb. 30x40 centis tepsit, megvajazom az alját és sütőpapírral is kibélelem, mert tutti agybajt kapnék, ha ez a finomság odakövülne az aljára. Ez után beleöntöm az egész tésztát és a fakanál segítségével elegyengetem. Majd profi hanyagsággal szóróm meg (ahogy a Bede Robitól láttam) az egészet a magozott cseresznyével, végül a szeletelt mandulával.
A sütőt légkeveréses fokozaton 165 fokra melegítem elő (normál sütőben kb. 180 fok kell, az a 4-5 fokozat), és kb. 20-25 perc alatt kész (a vége felé hústűvel csekkolom, hogy a közepe is átsült-e, azaz nem ragad-e rá a tészta a tűre).

Tipp
Ha végképp nagyon lusták vagyunk magozás ügyileg, akkor vegyünk fagyasztott gyümölcsöt, ahol ezt a fáradtságos műveletet már elvégezték helyettünk. No persze közel sem lesz olyan finom, mint a friss, ropogós gyümölcsből. Ja, és ne fagyottan tegyük a tésztába a cserkót, mert akkor sütés közben fog felengedni, és szétáztatja az egészet.
Igazán nem nagy tétel egy nagyobb teljesítményű cseresznye (eredetileg meggy) magozóba beinvesztálni. Én a piacon az edényesnél kemény 1300 forintért vettem egy nem kézi, hanem rugós példányt, amivel pikk-pakk el lehet végezni a munka oroszlán részét.
Aki velem ellentétben szereti a meggyet az természetesen azzal is készítheti. Sőt, áfonyával is isteni lehet, bár azt biztos, hogy le kell előre cukrozni.

2011. június 7., kedd

Karamellás tiramisu

Hogy mi a jó a tiramisuban? Most soroljam? Mondok inkább egyet: nem kell sütni, csak kevergetni, kavargatni és már kész is. Más: ha még nem jött volna le elárulom: imádom a karamellát :). Így most ismét ezen hódolat oltárán gyújtok gyertyát ezzel a recepttel. Könnyű és krémes, mint egy igazi tiramisu, és édes, mint a karamella. Igazi nyári édesség. Nyami. És jelentem: Szilárd is imádja :).


Hozzávalók (1 nagy tálhoz)
300 g babapiskóta (ez kb. 28-30 db)
500 g mascarpone
100 g + 4 ek cukor
10 ek tej
250 g + 1 dl tejszín
1 bögre karamellás tej
10 szem tejkaramella cukorka


Főzőcske
Legelőször is kiveszem a tejszínt a hűtőből, és amíg még jó hideg keményre verem (de azért nem kell vajat köpülni belőle!). Ezután színre lép a mascarpone, amit elkeverek a 100 g cukorral, míg az teljesen fel nem olvad benne, majd jöhet hozzá a tej, hígítás képpen. Ezt követően a kemény tejszínhab, és zárásként az apró kockákra vágott tejkaramellák.
Na, ha már kész a krém kerülhet elő a babapiskóta. Mindegyik szemet megmerítem a karamellás tejben (aminek a receptjét az előző bejegyzésnél olvashatjátok), majd a felét egyesével egy szögletes tálba pakolom. Ráterítem a krém felét, majd ismét a megfürdetett piskóta következik és végül ismét krém. Most hűtőbe teszem amíg a tetejére a karamell krémet elkészítem. Ehhez a 4 ek cukrot egy serpenyőben megolvasztom. Ha az alján a cukor elkezd folyóssá válni már folyamatosan kavargatom, hogy meg ne égjen. Ha már teljesen megolvad a cukor és szép karamell barna, akkor lehúzom a tűzről és hozzá öntöm az 1 dl tejszínt. Ezután mehet vissza a tűzre amíg a tejszínben a hideg hatására megkeményedett karamell fel nem olvad (közben nem kell folyamatosan kevergetni!). Ha kész tűz lekapcsol, és hagyom hűlni a cuccost, hiszen ilyen forrón nem lehet a tiramisura önteni, mert rögtön mély barázdákat szántana bele. Viszont azt sem szabad megvárni míg teljesen kihűl, mert akkor meg összeáll, mint a beton. Szóval ha már langyosra hűlt elő a behűtött tiramisuval, aminek a tetejére hanyagul rácsorgatom a krémet. Legalább 2 óra pihi kell neki a hűtőben a fogyasztás és az elismerő dicséretek begyűjtése előtt.

Tipp
A tejszínt akkor lehet keményre verni, ha tényleg jó hideg, azaz csak a felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből.
Ha nincs kedvünk pepecselni a karamellás tejjel, akkor vehetjük készen is. Tejkaramellából viszont olyan fajtát válasszunk, ami puha, tehát ne szégyelljük a szemeket a zacskón keresztül megmeozni (azaz nyomkodni). Ha legalább egy éjszakát hagyjuk a készterméket pihenni, akkor a tejkaramella tökéletesen elolvad a krémben, és így édes kis karamell szigetekkel találkozhatunk fogyasztás közben. Viszont ha azonnal fogyasztjuk, akkor meg ravasz kis darabokban találkozhatunk vele, és ez az élmény is pazar tud lenni.

2011. június 5., vasárnap

Karamellás tej




Ha jól emlékszem ezzel még tartoztam Jancsikának :). De bárki másnak is szívesen ajánlom, aki ugyanolyan karamella fanatikus, mint én, de a tartósító szerrel dúsított bolti nyavalyákat szintén nem kultiválja. Ez a legtökéletesebb reggeli itóka.



Hozzávalók
fél bögre kristálycukor
3 bögre tej

Főzőcske
A kristálycukort egy edénybe töltöm és karamellt készítek. Amikor a cukor elkezd az alján folyóssá válni, akkor már folyamatosan kell kevergetni, különben megég a kis édes. És nem szabad magas lángot használni! Ha már az összes kristály szemecske megadta magát a hőségnek, akkor az edényt lehúzom a tűzről, megdöntöm, hogy a karamell az egyik felébe helyezkedjen, majd hozzáadom a tejet. Vigyázat, sisteregni fog, hiszen a karamell tűz forró. Ez csak pár pillanat, ha megunta magát, akkor mehet vissza a tűzre. A lángot fel lehet tekerni, hiszen a cél az, hogy a meleg tejben felolvadjon a karamell. Ez még az előtt fog be fog következni, hogy a cucc felforrna, ezt nem is kell megvárni. Ha fogyaszthatóra hűlt már lehet is szopogatni az édes kis finomságot.

Tipp
Akinek a végeredmény túl édes, az tej hozzáadásával higíthatja (de én szeretem a dolce vita-t :)). Nagyobb adagot is nyugodtan lehet készíteni, a hűtőben 3-4 napig is eláll.
Barna cukorral is készíthetjük.

Csőben sült ravioli brokkolival



Ismét raviolis recept következik, merthogy nagyon szeretem a tésztát :). Ezúttal húshagyó módon, azaz vegetáriánus stílusban. És természetesen gyorsan és egyszerűen, mert nem szeretjük a pepecselést, szóval ez ismét egy hétköznap esti kaja (is lehet :)).



Hozzávalók
1 csomag spenóttal töltött ravioli
fél fej brokkoli
fél tömlős, tejszínes krémsajt (azaz 50 g)
15 dkg reszelt trappista sajt
1 pohár tejföl
1 ek mustár
1 ek foghagymakrém
só, bors

Főzőcske
Vizet teszek a tűzre melegedni, és amíg felforr, addig rózsáira vágom a brokkolit. Ha bugyog a víz, zsupsz bele a rózsák, max. 5 percre, mert csak előfőzni kell. 
Amíg a brokkoli elkészül elkészítem a rendkívül egyszerű öntetet a csőhöz, amiben sül majd a kaja. Azaz egy tálban összekeverem a krémsajtot, a tejfölt, a mustárt és a foghagymakrémet. Sózom, borsozom, kóstolom. Ha valami hiányzik, pótolom.
Amikor a brokkoli ideje lejárt leszűröm, de a főzőlevéből fél bögrényit felfogok, mert az még kell az öntethez, hogy egy kicsit hígabb legyen. A tésztát és az előfőzött brokkolit egy hőálló tálba terítem, amíg elég nagy ahhoz, hogy a hozzávalók ne egymáson, hanem egymás mellett henteregjenek. Ráöntöm az öntetet, és elkészítem a csövet, azaz az egészet megszórom a reszelt sajttal. Mehet a sütőbe 180 fokra 15-20 percre. Ha már barnul a teteje, akkor jó.

Tipp
Vendég váró kajának is tökéletesen beillik, mert elő lehet készíteni, és ha megjönnek a vendégek csak be kell tolni a sütőbe.
Választhatunk sajttal töltött raviolit, de tortellinit is ehhez a recepthez, ami egyaránt lehet friss vagy szárított. Ez utóbbi esetben pár percre dobjuk a tésztát a brokkoli mellé a főzővízbe, merthogy muszáj egy kicsit előfőzni. Ha friss tésztát veszünk (amit onnan tudhatunk, hogy a boltban a hűtőpultban találjuk meg), akkor nem kell előfőzni, a szószban fürdőzés a sütőben éppen elég lesz neki ahhoz, hogy puha legyen.
Trappista helyett bármilyen sajtot választhatunk, ami nem kemény, azaz sülés közben kellően megolvad. Tökéletes választás pl. a mozarella (ha már az olaszoknál tartunk), de az edami, óvári, ementáli is remek. A krémsajt lehet zöldfűszeres is.
Ha tovább akarjuk fűszerezni, akkor bazsalikomot és oregánót javaslok. Az öntetbe sima só helyett tehetünk ételízesítőt, ez tovább fokozza az ízélményt.
Fokhagyma krém helyett persze készülhet friss fokhagymával is, így némivel több pepecs, hiszen pucolni meg aprítani kell. 2-3 gerezdnél ne tegyünk többet bele.
Brokkoli helyett karfiollal vagy spárgával is készíthetjük, de mindegyiket ugyanúgy elő kell főzni, kivéve ha fagyasztottat veszünk, mert akkor azt elég a tészta mellé a sütőedénybe dobni, azt még előfőzni sem kell (további idő spórolás :)).
Ne süssük túl magas fokozaton, hogy a tésztának legyen ideje megpuhulni.

Epres joghurt-álom



Amikor már ilyen meleg van, mint mostanság az ember lánya nem nagyon vágyik sütögetni a konyhában, könnyű és lágy édességre éhezik. Pofátlanság lenne ezt az összeállítás receptnek nevezni, de azért jó tipp lehet, hogy hogyan kényeztessük magunkat (vagy mást :)).



Hozzávalók (egy kehelyhez)
4-5 szem eper (mérettől függően)
1 pohár citromos joghurt
2 kocka epres csoki

Főzőcske
Az epret legelőször is kicsumázom és megzuhanyoztatom (azaz lemosdatom). Ez után kisebb kockákra darabolom őket. A két kocka csoki is aprítom, de egészen apróra, mint amekkorára a pörkölt alá a hagymát szoktuk. 
Összeállítás következik: a kehely aljára szórom az eper egyharmadát, erre jön a joghurt fele, majd a csoki fele. Ezután ismét eper, joghurt, csoki, végül a tetejére az eper utolsó harmada. Ennyi. Csodálatos.

Tipp
Sima joghurttal is készíthetjük, amit ha nem találunk elég édesnek (vagy az eper nem eléggé édes hozzá), akkor kis porcukorral vagy mézzel a szájunk ízére szabhatjuk.
Más idényben más gyümölccsel is elkészíthető természetesen, mint pl. a málna, a ribizli, a sárga- vagy az őszibarack.
Ha épp diétázunk a csokit el is hagyhatjuk, úgy is remek, bár a csoki nyilvánvalóan egy magasabb szintre emeli az élvezetet. Természetesen kipróbálhatjuk más ízesítésű, vagy sima (tej- vagy ét-) csokival is.
Ha akarjuk tovább fokozhatjuk az élményt tejszínhabbal és egy kis apróra vágott mentával.