2011. március 5., szombat

Csöröge fánk

Más néven forgácsfánk. Még egy fánk recept a farsang tiszteletére. Na meg édesapáméra, mivel neki a nagy kedvence ez a sütemény. Ezt érdemes azoknak is kipróbálni, akik a macerás kelt tésztás fánk recepteket nem kultiválják. Ezt a receptet most azért teszem közkincsé, mert már rengeteg változatát kipróbáltam a csöröge fánk recepteknek (merthogy ahány szakácskönyv annyi verzió), és bizton állíthatom, hogy ez a legjobb mind közül. És ezt biztosan édesapa is megerősíti.

Hozzávalók
20 dkg finomliszt
20 dkg rétesliszt
8 dkg kocka margarin
2 ek kristálycukor
fél dl tej
1 dl tejföl
5 tojássárgája
csipet só
plusz a sütéshez olaj


Sütőcske
Mivel ez nem kelt tészta, ezért ha tiszta a lisztem nem kell átszitálni. A margarint kockára vágom, majd a lisztbe dobom és szétmorzsolom az ujjaimmal. Meditációs munka :). Az átszellemülés után minden egyéb hozzávalót is belerakok, majd összegyúrom az egészet. Ha túl ragadós még teszek pici réteslisztet hozzá. A tésztát elég jól átgyúrni, hogy szép sima legyen, de nem kell alaposan kidolgozni. Akkor jó az állaga, ha ruganyos, mint a gumi. A nyújtás előtt viszont muszáj pihentetni, még akkor is, ha nem kelt tésztáról van szó, mert csak akkor lesz csak igazán ruganyos, milliméter vékonyra nyújtható. Tehát ketté szedem, folpackba csomagolom és a hűtőbe teszem minimum egy órára.
A nyugiszünet után egészen vékonyra nyújtom a tésztát, ez 2 milliméter vastagságot jelent. Csak ilyen vékonyan lesz csörgős a fánk! Eztán rombusz alakúra szaggatom, melyhez kést vagy derelye szaggatót lehet használni. Ha valakinek hiányosak lennének az algebrai emlékképei: a rombusz az a kocka, amit az ellentétes csücskeinél megfogtunk és széthúztunk.
Minden rombusz közepén egyetlen metszést ejtek a távolabb lévő csücskök között, majd az egyik csücsköt átbújtatom a résen. Természetesen a lehulló tészta maradékokat újragyúrom, nyújtom, szaggatom. Mivel a tészta nagyon ruganyos, ezért ez az egész művelet 15-20 percnél nem tart tovább.
Ha megvannak a fánkocskák egy nagy lábosban olajat melegítek. Akkor jó a hőmérséklete, ha egy csipet lisztet beleszórva az hirtelen szétfut az olaj tetején a helyett, hogy lesülyedne. Az olaj lehet egészen meleg, hiszen a tészta lehelet vékony, ezért pillanatok alatt átsül, de azért ne füstöljön. Egyszerre több darabot is be lehet az olajba rakni, de csak annyit, hogy kényelmesen forgatni lehessen őket. Jó forró olajban egy-másfél perc bőven elegendő oldalanként. A fánk akkor kész, ha már kellemes aranybarna színük van, nem kell hogy sötétek legyenek.
A megsült példányokat papírtörlőre szedem és melegen tálalom, mindenki legnagyobb örömére.

Tipp
A forgácsfánk - ugyanúgy mint minden fánk - leginkább frissen jó (bár édesapa szerint másnaposan is tökéletes :)). Ugyanakkor viszont a tésztát nyugodtan elkészíthetjük előző nap is, a nyújtás, szaggatás, sütés pedig max. fél órát vesz igénybe.
Én egyszerűen csak porcukorral vastagon megszórva szoktam kínálni, de lehet tovább fokozni az élményt egy kis baracklekvár kíséretével.
Én viszonylag kisebb méretű rombuszokat szoktam szaggatni egy bújtatóval a közepén, de lehet nagyobbakat is szaggatni, és két bemetszést ejteni - egymással párhuzamosan - a közepén. Ekkor az egyik csücsköt az egyik, a másik csücsköt a másik lukon bújtatom át.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése