2010. október 25., hétfő

Kolbászos-sajtkrémes rakott tészta





Ha elment az idő a sütögetéssel, viszont egy gyors és kiadós vacsora is kellene, akkor ime egy remek recept.






Hozzávalók
30 dkg sütőkolbász
1 fej vöröshagyma
30 dkg fodros kocka (tészta)
100 g tejszínes krémsajt
15 dkg reszelt sajt
2 evőkanál liszt
fél liter tej
paprika krém

olaj

Főzőcske
Azzal kezdem, hogy egy nagy fahézban felteszem a tésztának való vizet. Amíg az melegszik a sütőkolbászt apró kockákra vágom és egy leheletnyi olajon megpirítom. A cél az, hogy szétessen! Ha már eléggé morzsás akkor mehet hozzá az apróra vágott vöröshagyma, ezt egy kicsit megpárolom rajta. Ha a hagyma megpuhult lehúzom a tűzről megszórom a liszttel (rétessel kevésbé lesz csomós), elkeverem és rögtön felöntöm a tejjel, majd ismét keverés, vagyis lényegében inkább csomó mentesítés. Valójában besamelt készítek a kolbászos alapra, csak így megspórolom a külön edény bepiszkolását. Ha szép egynemű akkor mehet vissza tűzre sűrűsödni. Közben figyelem a tészta vízét: ha felforrt mehet bele a só, majd a tészta (azért csak most, mert így a víz gyorsabban felforr - energia takarékosság), és kifőzöm az előírás szerint. Nem kell teljesen puhára, mert még a tepsiben is fog sülés közben puhulni!
Vissza a szószhoz: ha besűrűsödött akkor mehet bele a krémsajt és a paprika krém. Figyelem! Ilyenkor nélkülözhetetlen a kóstolás és annak eldöntése, hogy mennyi sót igényel a cucc (merthogy a sajt és a paprika krém, nomeg a kolbász is sós, előfordulhat, hogy egyáltalán nem kell utánna sózni). Na szóval, véglegesre ízesítem és elzárom a tüzet alatta.
Jöhet az összeállítás: nagy tepsibe a kifőtt, leszűrt tésztával és a mártással, majd egy alapos elkeverés. A tetejére pedig a reszelt sajt. 15-20 perc kell neki a sütőben 200 fokon (légkeveréses!) hogy ínycsiklandóan ráolvadjon a sajt és gusztusosan bugyogjon ki alóla a mártás. Nyami.

Tipp
Aki szereti a csípőset az nyugodtan választhat csipős kolbászt is, vagy csipős paprika krémet. Kolbász helyett paprikás szalámi is lehet. Ami a lényeg: akár kolbász, akár szalámi, ne legyen nagyon száraz. Tökéletes például a debreceni kolbász vagy chorizo, de bármilyen házi készítésű szajré is, ha még kellően friss és nem száradt ki.
Lehet bolondítani a dolgot további hozzávalókkal, például morzsolt kukoricával, babbal vagy apróra vágott pritamin paprikával.
A tetejére lehet bármilyen kevésbé karakteres sajtot tenni, ami jól olvad, például trappista, mozzarella, ementáli, és a mártásba is keverhetünk reszelt sajtot a krémsajt mellé. Teszem azt egy kis füstölt parenyica csodákat tud művelni.
Fodros kocka helyett is használhatunk bármilyen más típusú tésztát. Mondjuk szarvacskával, fusilival, de makarónival is tökéletes tud lenni.
Egy szó mint száz: végtelen a variációs lehetőségek tárháza!

Almás-mandulás lepény


Ha az ember lánya sütemény sütésre adja a fejét, akkor annak két indoka lehet:
1. Vendégseregnek kell készíteni valamit, lehetőleg gyorsan és hatékonyan.
2. Az alkotás öröméért.
Ez a recept mindkettőre tökéletesen alkalmas. Ha a második indok a motiváció, akkor kezdjük azzal, hogy töltünk magunknak egy pohárral a kedvenc italunkból, csendes magányunkba bezárkózunk a konyhába és már jöhet is a művészet.

Hozzávalók:
33 dkg finomliszt
10 dkg darált mandula
20 dkg kocka margarin
4 evőkanál cukor
2 tojás
kb. 1 dl tejföl
1 dl almalekvár
10 dkg szeletelt mandula
1 kg alma
15 dkg barna cukor
fahéj

Sütőcske
A lisztet egy nagy tálba szitálom, hozzáadok 7 dkg darált mandulát, a cukrot, a tojások sárgáját, és az apró kockákra vágott margarint. Addig morzsolom míg elkezd összeállni. Ekkor lehet már látni, hogy még mennyi tejfölre lesz a tésztának szüksége ahhoz, hogy ruganyos, vagyis nyújtható legyen (előfordulhat ugyanis, hogy a liszt sikértartalmától függően nem lesz szükség mind az 1 dl-re). Ha kellemesen összeállt, akkor nyomás vele a hűtőbe amíg az almát elkészítem.
Az almákat zöldséghámozóval megpucolom és lereszelem. Tipp: ha nem csumázzuk ki az almát, akkor könnyebb reszelni. Lényegében az almát kell a csumáról lereszelni (a végén csak a közepe marad a kezünkben). Így a reszelés is könnyebb és a csumázás macerás műveletét is megspóroljuk. Ha lereszeltem az egészet jöhet hozzá a barna cukor és egy teáskanál fahéj. Alaposan elkeverem a cuccost és hagyom egy kicsit állni, hogy az alma kiengedje a levét.
E közben ki lehet nyújtani a tésztát: ketté veszem és 30x40 cm-es téglalapra nyújtom. Nem kell megijedni: vékony lesz. Ha valaki a vastagabb tésztát szereti semmi gond: használjon kisebb tepsit vagy csináljon dupla adag tésztát. A kinyújtott tésztát vastagon kivajazott tepsibe terítem. Fontos pillanat: itt kell megkenni az alma lekvárral és aztán megszórni a maradék darált mandulával. Ez után jöhet a reszelt alma, amit rendesen ki kell facsarni, hogy ne áztassa el a tésztát. Majd a tészta másik felét is kinyújtom és beborítom vele az egészet. Végül a tojások fejérjéjével kiadósan megkenem a tetejét és megszóróm a szeletelt mandulával. Irány a sütő 165 fokra (légkeverésesbe!) kb. 20 percre, de tessék figyelni rá. Kár lenne ezért a remek sütiért, ha már egyszer ennyi dolgoztam vele :P!

Tipp
Ez a süti azért jó mert, nem kell keleszteni a tésztáját, mint a pitének, és az almát sem kell előre megdinsztelni. Csak össze kell rakni, megsütni és kész.
Alma lekvár helyett más, kevésbé fanyar ízű gyümölcs lekvárt is használhatunk, pl. sárgabarack, őszi barack, eper, málna.
Mandula helyett dióval is készülhet, azzal is pazar.
És az isten szerelmére, a lecsöpögtetésből visszamaradt almalevet ki ne öntsük!!! Tele van értékes vitaminokkal és a barna cukor-fahéj ízesítés csodálatos itallá varázsolja. Kicsi vízzel higítva páratlan frissítő ital.

2010. október 21., csütörtök

Tőkehalmáj pástétom


Ha az ember lánya egy igazán finom és egészséges, és nem utolsó sorban rendkívül gyors reggelire vágyik, akkor ez a legtökéletesebb választás. A tőkehalmáj rendkívül gazdag omega három zsírsavban, ami a koleszterin ádáz ellensége, úgyhogy egy kiadós, lelkiismeret furdalás nélküli reggelihez ennél jobbat keresni sem lehet.



Hozzávalók
1 tőkehalmáj konzerv olajban
50 g tejszínes krémsajt
2 evőkanál tejföl
1 citrom
1 kis fej lilahagyma
pár szál petrezselyem

Főzőcske
A konzervet kinyitom (e nélkül nehéz lenne :-)), az olajat teljesen leöntöm róla. Egy tálba borítom a cuccost, hozzáadom a krémsajtot, a tejfölt és egy villa segítségével egyneműsítem (vagyis alaposan összekeverem). A hagymát egészen apróra vágom, de ha valaki nem profi az aprításban, akkor reszelheti is. Szintén aprítás lesz a sorsa a petrezselyemnek is, ezek mind mehetnek hozzá a masszához. Végül jöhet az ízesítés: a citromot félbevágom és (mag nélkül) belefacsarom a tálba, majd megsózom az egészet. Kóstolás, utánna sózás vagy citromozás, ha szükséges, és már kész is. Pazar.

Tipp
A tőkehalmáj nagyon karakteres ízű, ezért további fűszer nem javallott. Mint ahogy a petrezselyemből is tényleg csak kevés kell. A lila hagyma helyett lehet használni újhagymát és póréhagymát is, de fontos, hogy a hagyma ne legyen erős, karakteres, különben elnyomja a főszereplő tőkehalmáj ízét.
Ugyanígy készíthetünk tonhal pástétomot is, csak a tőkehalmáj helyett tonhal konvervet vegyünk.
Tökéletes reggeli friss bagettel vagy zsemlével, de partira is tökéletes. Ez utóbbi esetben egy nagyobb adagot készítek, egy tálban kirakom az asztalra, díszítem petrezselyemmel és citromkarikával, és mellé grissinit vagy sós kekszet kínálok és indulhat is a mártogatás. A tál körül zajlik az élet, legalábbis amíg el nem fogy ;-).

2010. október 17., vasárnap

Goffri


És az elmaradhatatlan desszert
Szóval legyen valami fincsi desszert is. Először palacsintára gondoltam, de nem volt kedvem a tűzhely mellett ácsongózni egy órán keresztül, úgyhogy inkább goffrit sütőttem. A tésztája csak egy gondolattal nehezebb mint a palacsintájé, viszont ha kész a goffri sütő elintézi helyettem a piszkos munkát.

Hozzávalók
2 tojás
2 csomag vaniliás cukor
20 dkg porcukor
2,5 dl tej
csipet só
1 mokkáskanál sütőpor
30 dkg finomliszt
15 dkg olvaszott vaj vagy margarin

Sütőcske
A tojásokat tálba ütöm, hozzá teszem a kétféle cukrot és a tejet majd habverővel csomómentesre keverem (ezen sokat tud segíteni, ha a porcukrot szitálva teszem a tálba). Majd jöhet a sütőporral elkevert liszt (a csomómentességhez itt is segít a szitálás), végül az olvasztott vaj (legegyszerűbb a mikróba bedobni pár percre alacsony fokozatra). Az egészet összekeverem majd hütőbe teszem pihenni (a főétel közben elkészülhet). Ha már hullára pihente magát előveszem és a goffrisütőben megsütöm. A sütő méretétől függően 6-8 db lesz belőle.

Tipp
Mivel a tésztában van sütőpor, ezért sütés közben a goffri megkel. Ezért csak óvatosan, ne pakoljuk púposra a tésztával a sütőt!
Lehet hozzá mindenféle pudingokat és sodókat csinálni, de egy könnyű és gyors vacsorához tökéletesen finom mogyorókrémmel vagy a nagymama házi lekvárjával is. Én ez utóbbira szavazok ezúttal.
Ha teszünk egy icipici olajat a tésztába, akkor nem kell a sütőformát kiolajozni. Kivéve persze, ha a sütőforma teflon bevonatos, mert akkor egyébként sem kell :)

1 óra alatt kész az isteni két fogásos vacsora. Jó étvágyat!

Uborkás-gombás csirke


Hirtelen vacsora
Vasárnap este. A hétvégén vásárlás már megint nem volt, úgyhogy abból kell összevarázsolni a vacsorát, ami idehaza leledzik. Nézzük csak, vagy egy fél doboz főzőtejszínem, el kellene használni mielőtt tökre megy. Ok, akkor legyen valami tejszínes :P.




Hozzávalók 2 főre:
20 dkg csirkemell (fagyaszóból)
10 dkg csemege uborka
1 fej vöröshagyma (póré is lehetne)
15 dkg gomba (szeletelve a fagyasztóból)
1,5 dl tejszín
2 dl tej
só, bors, mustár
1 evőkanál liszt
2 evőkanál tejföl

Főzőcske
Először is a karikára, fél karikára (mérettől függően) vágott hagymát olajon megdinsztelem (olivaolaj nem javalott, mert túl karakteres az íze, ez pedig nem mediterrán jellegű étel). Aztán a vékony csíkokra vágott pipicicit megpiritom rajta, végül hozzáadom a vékony csíkokra vágott uborkát. Egy serpenyőben besamell mártást rettyintek a szokásos módon: olaj, liszt (én rétest szoktam használni, mert kevésbé csomósodik, és jobban sűrít) megfuttatva rajta, majd felöntve a tejjel, összerottyintom és kész. Mindezzel nyakon öntöm a hagymás, uborkás pipimellet, majd az egészet sózom, borsozom (a só helyett ételízesítő is nyugodtan jöhet). Egyéb fűszer nem kell, mert így is karakteres lesz. Én ekkor teszem bele a fagyasztott gombát, de ha friss gombát használunk hozzá, azt az uborkával együtt kell belerakni. Végül jöhet a tejföl és mustár, de bőségesen, mert az uborka savanykás íze mellé csodálatosan passzol. Még egy rottyintásnyi idő és kész is.

Tipp
Nálam a fagyasztóban mindig található pipimell, így nem kell gondoskodni a beszerzésről, ha épp vasárnap este jut eszembe készíteni belőle valami finomat.
Szintén mindig jó, ha van a fagyasztóban szeletelt gomba (csiperke minimum, de más gomba is szóba jöhet, akár vargánya is, amivel például ez az étel is remek lehet), ami ha így fagyaszott állapotban kerül az ételbe azonnal meg is fő, hiszen a fagyasztás némileg roncsolja a rostokat, viszont ha frissen lett lefagyasztva akkor az értékéből ez a közjáték semmit sem vesz le.
A savanyú uborka tartósan eláll, úgyhogy állandó helye van a hütőben.
A tejföl minél zsírosabb ebbe az ételbe annál jobb, joghurt és kefir szóba sem jöhet.

Köret
Rizs vagy tészta (pl. hosszúmetélt vagy spagetti), én most rizst választottam.

Köret tipp
A rizs leggazdaságosan elkészítése a mikroban történik. Egy bögre rizst folyó víz alatt megmosok, hőálló tálba teszem (de olyanba, aminek teteje is van), és 2 bőgre forró vízzel felöntöm (a forró vizet a legolcsóbb a vízforralóban elkészíteni), és mehet a mikroba 5 percre a legnagyobb fokozatra, amíg fel nem forr. Ha felfort egy csapott evőkanál só megy bele (azért csak most, mert só nélkül gyorsabban felforr a víz), rá a fedő és vissza a mikróban 15 percre a legalacsonyabb fokozatra. Ha lejárt, akkor még 5 perc pihentetés a fedő alatt és kész is.