2011. szeptember 7., szerda

Őszibarack krémleves




A tartalmas kaja után jöhet egy könnyű desszert, őszibarackból, ha már annak is épp szezonja van. Mivel hidegen az igazi nyugodtan el lehet előre készíteni. Behűtve, fagyikehelyben lehet tálalni, naon fincsi :P




Hozzávalók
fél kg őszibarack (kimagozva kell ennyinek lennie!)
5 dkg cukor
1 dl habtejszín
1 tojássárgája
1 ek liszt

Főzőcske
Én megpucolom a barackokat, mivel a főzés után le kell szűrni (paszírozni), és az héj nélkül egyszerűbb, de ez akár el is maradhat. Ami tutti, hogy magozni kell és közepes méretű kockákra vágni. Az aprítást követően az egész mehet egy fazékba, rá a cukor és fél liter víz. Alágyújtok és fedő alatt kb. fél órát fűzőm (lényegében teljesen szét).
Ezután jöhet elő egy másik fazék és a szűrő, amint át kell kergetni a cuccost. A végeredmény egy sűrű leves lesz, de még így elég szegényes, szóval turbózok rajta egy kicsit. Egy tálban a tejszínbe keverem a tojássárgáját és habverővel a lisztet. A levesből egy evőkanállal hozzámerek, ezt csomómentesre keverem, majd sűrű kavargatás mellett mehet az egész vissza a levesbe.  Kóstolás, hogy elég édes-e, ha o.k., akkor mehet vissza a tűzre.
Ezután már mindössze csak egy percet melegítem és kész is. Pár órára hűtőbe teszem, színre lépéskor vaniliafagyival és babapiskótával kehelyben tálalom.

Tipp
Nektarinból és sárgabarackból is készíthetjük. A víz egy része kiváltható valamilyen édes fehérborral, ezzel lehet még fokozni az élményt. Szintén fokozható az eredmény, ha a főzéskor egy vaníliarudat és/vagy citromhéjat dobunk a barackok mellé.
A kísérőt a fagyi mellett tejszínhabbal is turbózhatjuk.

Sonkás-karfiolos rakott tészta




Nyári szünet után ismét jöhetnek a receptek, ezúttal egy karfiolos fogás, hiszen szezonja van. Húsimádóknak is nyugodt szívvel ajánlom. Szokás szerint egyszerű az elkészítés, szóval hétköznap estére is választható tartalmas családi vacsora.




Hozzávalók (1 tepsihez)
1 fej karfiol
250 g csavart tészta (fusili)
2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
20 dkg gépsonka
20 dkg főtt füstölt tarja
4 szál bacon szalonna
1 kis pohár tejföl
100 g tejszínes krémsajt
1 dl tej
1 ek mustár
20 dkg reszelt sajt
ételízesítő
2 ek olaj

Főzőcske
A tésztát és a karfiolt is meg kell főzni, ez utóbbinak icipicit kevesebb idő kell. Ezért azzal kezdek, hogy egy nagy fazék vizet a tűzre rakok. Amíg a víz felforr a karfiolt megszabadítom a zöldjétől és kisebb méretű (de nem apró) rózsákra vágom.
Szintén felvágom a sonkát és a tarját méghozzá vékony csíkokra. Egy serpenyőt a tűzre dobok és megforrósítom benne az olajat. Ha már serceg mehet bele mindkét húsi. Ha már pörcösre pirultak (ehhez érdemes nagy lángot használni) akkor mehet hozzá a megpucolt, felkarikázott két fej vöröshagyma.
Elvileg mindeközben felforrt a főzővíz, úgyhogy mehet bele a tészta, majd 2 perccel később a karfiolrózsák is. A rózsák vízbe merülésétől még 8 percet kell főzni.
Amíg főnek és sülnek a cuccok össze lehet dobni a tészta öntetét. Kell hozzá egy tál és egy villa. Összezuttyintom a tejfölt és a sajtkrémet, higítom a tejjel, ízesítem a zúzott fokhagymákkal, a mustárral és az ételízesítővel. Kutyulás, kóstolás, igazítás, ha kell és ennyi volt az öntet.
Ha minden elkészült jöhet az összeállítás: kell hozzá egy bazi nagy tepsi. Zupsz bele a főtt tészta és karfiol, a lepirított hagyma és sonka-tarja, az egészre a szósz. Összekeverem, majd megszóróm a reszelt sajttal. A sajt tetejére - remekművem megkoronázásaként - felfektetem a bacon szalonna szeleteket és már mehet is a sütőbe 200 fokra. Ha a szalonna szépen megsült kész. Frissen és másnaposan is remek :).

Tipp
Természetesen fusili helyett más tésztát is választhatunk, pl. pennét vagy szarvacskát. De a hosszú tésztákat (spagetti, makaróni) nem javaslom.
Sonka és tarja helyett, ha van időnk pepecselni darált hússal is készíthetjük, mivel ez egy kicsit tovább tart, míg a serpenyőben elkészül. Cupákos ínyenceknek javaslom, hogy főtt (nyers vagy füstölt) csülökkel is próbálják ki.
Javaslom, hogy a tetejére kerülő reszelt sajtnak ne válasszunk markáns ízű sajtot, mert a húsok már így is jó karakteressé teszik az ételt. Így inkább ajánlott a trappista, mozzarella, edami használata.
Karfiol helyett készülhet brokkolival vagy akár kelbimbóval is. Az öntetbe tehetünk további fűszereket is, pl. petrezselymet, oregánót, bazsalikomot. Ízesíthetjük még paradicsomszósszal vagy kechuppal is.